Sir Basil Henry Liddell Hart (1895–1970) byl britský důstojník, proslulý vojenský historik a v neposlední řadě uznávaný vojenský teoretik. Českému čtenáři jsou asi nevíce známy jeho dějiny první a druhé světové války.
Autor zahájil svoji vojenskou kariéru v roce 1914 jako mladý důstojník pluku King's Own Yorkshire Light Infantry. Zúčastnil se bojů na západní frontě, a ačkoliv jeho bojové nasazení za celou válku trvalo dohromady jen pár týdnů, odnesl si z něj i tak trvalé srdeční problémy coby následek plynového útoku. Armádu definitivně opustil roku 1927 v hodnosti kapitána a po zbytek života se živil psaním. Působil jako vojenský korespondent pro noviny The Daily Telegraph a pro The Times a publikoval v oboru vojenské historie.
Kniha The Current of War je soubor jeho novinových článků napsaných v rozmezí let 1922–1941. V prvních z nich předkládá své vize, jak by eventuálně mohla vypadat další „velká válka.“ Některé jeho názory nám z dnešního pohledu mohou připadat téměř bizarní. Například, že vlivem otravných plynů, tanků a letectva bude pěchota i s dělostřelectvem prakticky odsouzena k zániku nebo že veškerou logistiku budou zajišťovat obrněná pásová vozidla nezávislá na tradičních komunikacích. Nicméně je nutno přihlédnout k tomu, že v době psaní nejranějších článku bylo autorovi teprve 26 let, a především k tomu, že vycházel z bezprostředních zkušeností zákopové války. Postupem času se však Liddellovy články stávají více prorockými. Autor zdůrazňuje význam tanků a jeho myšlenky se čím dál tím více začínají podobat tomu, čemu zanedlouho měli Němci začít říkat Blitzkrieg. Je nutné mít na paměti, že tehdy se ještě mnoho konzervativních britských důstojníků dívalo s krajní nelibostí, jak jsou jejich koně postupně nahrazováni tanky.
Texty zároveň odhalují vážné nedostatky britské armády. Ve dvacátých a třicátých letech se totiž armádě dostávalo velice málo pozornosti a ještě méně peněz, takže když měla v roce 1939 vstoupit do další války, byla zoufale nepřipravená stejně jako v roce 1914. Další články napsané již v době války analyzují situaci na frontě od napadení Polska do ledna 1941. Jsou zajímavé především proto, že byly psány v průběhu těchto dramatických událostí, a tak nabízejí docela jiný pohled na dobře probádaný konflikt než ten, který známe z publikací napsaných s mnohem větším odstupem.
Citace:
HART, Liddell. The Current of War. London and Melbourne: Huchinson & Co. LTD., [1941]. 414 s.