Satira může mít a i v minulosti mívala různé podoby – od divadelního představení, přes kresby na letácích po psaný text. Od revolučního roku 1848 až skoro do konce druhé světové války (1944) vycházel německý politicko-satirický časopis Kladderadatsch. Jeho název měl připomínat citoslovce pro situaci, kdy „něco spadne a rozbije se s třesknutím na střepy“. Po dobu necelých sta let, kdy časopis vycházel, se redakční politika pochopitelně proměňovala. Původně konzervativní časopis podporující Bismarckovu politiku se po svém odkoupení německým průmyslníkem Hugem Stinnesem roku 1923 stal pravicovým periodikem podporujícím Adolfa Hitlera, národní socialismus a později nacismus. Od stejného roku také stále vzrůstal počet uveřejňovaných antisemitských karikatur. Určitou ironií osudu je, že zakladatelem časopisu byl roku 1848 David Kalisch, syn židovského obchodníka.
Jeden ze speciálních vydání periodika představuje svazek s názvem Am Pranger (tzn. „Na pranýři“) zaměřený na Velkou Británii v letech 1899–1915. Kniha obsahuje krátké satirické texty, které mají převážně podobu básní, krátkých říkanek a hesel. Větší podíl obsahu ovšem tvoří karikatury, které jsou většinou doplněny krátkým zábavným komentářem. Jak vyplývá z podnázvu knihy i z výše uvedeného rozpětí let, nejstarší ze satir jsou zaměřeny na druhou búrskou válku (1899–1902), nejmladší potom na počátek první světové války (1914–1915).
Vzhledem k době vzniku publikace patrně nepřekvapí, že aktuálně probíhající velké válce byla věnována skoro čtvrtina obsahu, přestože byla kniha vydána ani ne rok po začátku konfliktu – tedy „im Kriegsjahr 1914/1915“, jak zní datace uvedená v předmluvě.
Častým námětem satirických textů i karikatur se zde stali britští politikové, členové královské rodiny, historické osobnosti a také smyšlená postava John Bull – národní personifikace Velké Británie či v užším smyslu Anglie.
Speciální vydání časopisu Kladderadatsch z roku 1915 jistě v Německu pobavilo leckterého soudobého příjemce. Jako zajímavý pramen pro poznání německého humoru počátku dvacátého století a jako ukázka německo-britských vztahů z německé strany může posloužit i dnešnímu poučenému čtenáři či badateli.
Citace:
TROJAN, Johannes [et al.]. Am Pranger : England-Album des Kladderadatsch : von der Zeit des Burenkrieges bis zur Gegenwart. Berlin : A. Hofmann & Comp., 1915. 128 s.