Přestože je předkládaná práce již téměř 30 let stará, představuje nejmodernější komplexně pojaté dílo české historické metrologie. V roce 2006 sice vyšla výborná kniha Ladislava Jangla Staré hornické a hutnické míry a váhy, ale ta se zaměřuje pouze na jeden okruh z dané problematiky, kterým je hornictví a hutnictví. Hofmann tak navázal na velkolepé dílo Augusta Sedláčka Paměti a doklady o staročeských mírách a váhách (1923), ke kterému vypracoval rejstříky Adolf Ludvík Krejčík (1933). Na rozdíl od svého předchůdce se ale neomezil pouze na území Čech, ale zakomponoval do své práce i Moravu a Slezsko, z nichž hlavně Moravě byla do té doby věnována minimální pozornost. Z těchto důvodů představuje tato Hofmannova práce jednak základní příručku pro odborníky, kteří potřebují v pramenech interpretovat metrologické údaje, jednak zdroj informací pro laiky, kteří se v dané matérií neorientují.
Vlastní příručka se skládá ze dvou částí: teoretického uvedení do problematiky a soupisu jednotek. K tomu je opatřena výběrovými seznamem pramenů a literatury. V první části se uživatel seznámí s definicí historické metrologie a vysvětlením specifické terminologie. Poté následuje stručné nastínění dějin české metrologie. Jádro tohoto úvodu pak přestavuje přehledné vypsání vývoje měr a vah až do zavedení metrické soustavy vedené ve třech logických úsecích podle zemí (Čechy, Morava a Slezsko). Vyhledávanější je ale druhá část se seznamem jednotek, které jsou abecedně seřazeny a reflektují kromě českých ekvivalentů zejména i německé a latinské. Při sestavování údajů vyexcerpoval autor do té doby známou a nepříliš bohatou metrologickou literaturu. Kromě toho získal větší množství záznamů z vlastních výzkumů, které se týkaly několika specializovaných oblastí (např. textilnictví).
Přes všechny klady lze uvedené knize vytknout i několik nedostatků. Vedle méně kvalitního papíru jsou to též naštěstí nepříliš časté tiskařské chyby. V rámci glosáře jednotek panuje rovněž jistá nevyváženost podle zemí, což ale souvisí s absencí přehledových metrologických studií věnovaných Moravě, ze kterých by mohl autor vycházet. I navzdory těmto drobným vadám na kráse je Metrologická příručka stěžejní prací české historické metrologie.
Citace:
HOFMANN, Gustav, Metrologická příručka pro Čechy, Moravu a Slezsko do zavedení metrické soustavy. Plzeň: Státní oblastní archiv v Plzni ; Muzeum Šumavy v Sušici, 1984. 100 s.