Středověké rukopisy představují jeden z výchozích bodů pramenné základny pro badatele, medievisty, napříč obory historie, archeologie, kunsthistorie či literární vědy. Vědecká hodnota rukopisu přirozeně stoupá úměrně pestrosti obsahu textu a kvalitě použitých vyobrazení. Za jeden z nejznámějších rukopisů tohoto druhu lze bezesporu označit tzv. Mittelalterliches Hausbuch, známý též pod označením Mittelalterliches Hausbuch von Schloss Wolfegg či zkráceně Hausbuch Wolfegg.
Samotné označení „Hausbuch“ není výhradním pojmenováním tohoto díla, ale jedná se de facto o označení specifického typu středověké písemnosti. Ten měl charakter kompendia, tedy jakési sbírky znalostí, rad, receptů, postupů či ponaučení kombinující různé obory lidské činnosti. Takovéto sbírky vznikaly v 15. století z popudu šlechty, později i měšťanstva. Popisovaný Mittelalterliches Hausbuch představuje novodobé vydání pozdně středověkého rukopisu, datovaného do osmdesátých let 15. století. Textem a obrazem se věnuje postupně alegorii planet, scénám z rytířského života, receptům, dále hornictví, hutnictví a dalším. Závěrečná část je zaměřena na vojenství, přičemž zde vystupují do popředí scény vojenského ležení a táhnoucího vojska. Do této části náleží také vyobrazení těžších palných zbraní a některých prostředků dobývací války. V této souvislosti stojí za pozornost rovněž ilustrace fyzických cvičení v přední části rukopisu, neboť mezi nimi můžeme nalézt zápas a šerm tzv. dlouhým mečem.
Vzhledem k absenci konkrétních informací o původu díla se datování zakládá zejména na stylu ilustrací a podobě vyobrazených prvků hmotné kultury v kombinaci s několika nepřímými vodítky. Uváděnou dataci podporuje především způsob odívání a výzbroj zobrazovaných postav, jednoznačně odkazující svým charakterem na druhou polovinu, či spíše na poslední čtvrtinu 15. století. Zmíněné nepřímé indicie představuje korouhev s císařským orlem, zpodobněná uprostřed vojenského ležení, a abreviatura AEIOU, jež se objevuje na praporci ve scéně táhnoucího vojska. Uvedená zkratka, jejíž výklad má více variant (Alles Erdreich Ist Oesterreich Unterthan – „celý pozemský svět je poddán Rakousku“, Austriae Est Imperare Orbi Universo – „Rakousku náleží panovati celému světu“, etc.), patří mezi známé devizy rodu Habsburků a spolu s císařskou korouhví by mohly ukazovat k osobě římského císaře Friedricha III. Habsburského (císařem 1452–1493). Skutečný zadavatel díla však zůstává stále neznámý a k identifikaci nepomáhá ani v originále kolorovaný erb (zlatá větev v modrém poli). Nicméně některé ukazatele naznačují, že původ textů lze hledat v horních vrstvách měšťanské společnosti. Další majitelé uvedeného díla nebyli dosud podrobněji zkoumáni a jasnější místo historie rukopisu představuje až 17. století, kdy se stal součástí uměleckých sbírek šlechtického rodu Waldburg-Wolfegg, uložených v horním Švábsku na zámku Wolfegg, jehož jméno se odrazilo i ve variantách názvu. Od 19. století je rukopis předmětem jak historického, tak literárního bádání.
Mittelalterliches Hausbuch byl poprvé zpřístupněn v tištěné podobě roku 1866 a opět v roce 1887. Stalo se tak zejména péčí Augusta Ottmara Essenweina, stavebního historika a ředitele Německého národního muzea (Germanisches Museum, posléze Germanisches Nationalmuseum), jež se zasloužil mimo jiné o vydání práce k nejstarším palným zbraním – Quellen zur Geschichte der Feuerwaffen. V průběhu 20. století pak následovaly další edice a faksimile rukopisu, který je dodnes oblíbeným zdrojem ikonografického materiálu, sloužícího k ilustraci určitých prvků hmotné kultury a vojenství pozdního středověku.
Mittelalterliches Hausbuch: Bilderhandschrift des 15. Jahrhunderts mit vollständigem Text und facsimilierten Abbildungen.Frankfurt am Main: Keller, 1887. xii, 53 s. ; [38] l. obr. příl. : čb. obr.
Sedmý díl seriálu Poklady z depozitáře webu iDNES.cz se tentokrát věnoval většímu…
Vojenský historický ústav Praha
U Památníku 2, 130 05, Praha 3
muzeum@vhu.cz
Ředitelství
Ředitel VHÚ Praha
brigádní generál Mgr. Aleš Knížek
Sekretariát ředitele
+420 973 204 900
ID DS
hjyaavk
Správní rada pro vyřízení vývozních povolení, darů či výkupů
+420 973 204 903
Správní rada pro vyřízení zápůjček
+420 973 204 900
Veškeré informace týkající se zápůjček exponátů na výstavy a další akce, formuláře pro vývoz
milirarií, práva k fotografiím a filmovým sbírkám atd. naleznete v samostatné rubrice Služby
veřejnosti.
Knihovna VHÚ
Pracoviště Rooseveltova
+420 973 215 544
Vedoucí knihovny VHÚ
+420 973 215 938
knihovna@vhu.cz
Časopis Historie a vojenství
Šéfredaktor
David Pazdera
+420 973 204 941
Armádní muzeum Žižkov
U Památníku 2
Praha 3 - Žižkov
+420 973 204 924
Letecké muzeum Kbely
Mladoboleslavská ul.
Praha 9 - Kbely
+420 973 207 500
Vojenské Technické Muzeum Lešany u Týnce nad Sázavou