ANNA – vysílačka s cenou zlata to neměla jednoduché…

ANNA – vysílačka s cenou zlata to neměla jednoduché…

03. 05. 2020

Autorita vojenské komise České národní rady vůči vojenskému velení Pražského povstání se opírala nejen o politický mandát rady, ale také o to, že díky jejímu předsedovi parašutistovi kpt. Jaromírovi Nechanskému měla rádiové spojení se zahraničním odbojem prostřednictvím radiostanice ANNA. Tu obsluhoval další člen Nechanského čtyřčlenné paraskupiny PLATINUM, vysazené v únoru 1945 u Nasavrk, radiotelegrafista četař Jaroslav Klemeš.

Oba byli do Prahy tajně přepraveni 23. dubna 1945 z Třebíče z operačního prostoru vojensko-partyzánské organizace Rada tří (R-3), kde krátce předtím zajistili prostřednictvím své radiostanice a naváděcího radiomajáku Eureka dva letecké shozy zbraní pro partyzány ze Skupiny gen. Luži (R-3 Lambda a R-3 Delta).

"Většina členů České národní rady byli vůbec nevojáci. Představovali si velení Praze plénem rady, při čemž se potřebné věci o rozhodnutí vyřeší zasedáním schůzí. Pro věci vojenské měli sice vojenskou komisi či sekci, kde zasedalo několik důstojníků, většinou zcela mladých anebo záložních. Tito neměli žádný štáb a žádné rozdělení úkolů pro velení stále narůstajících jednotek."

Paměti generála Karla Kutlvašra, psané v roce 1960 v pankrácké věznici

Radiostanice ANNA zahájila po složitém hledání vhodného místa pro úkryt a kvůli různým technickým problémům vysílání 28. dubna 1945 z z Prahy-Kobylis z vilky ing. Josefa Rabana v Klíčanské ulici č. 465/25. Do 5. května tato vysílačka odeslala z Prahy celkem 77 telegramů.

Politickým partnerem České národní rady a kpt. Nechanského v Londýně byl v té době jediný přítomný člen československé vlády ve Velké Británii, národně socialistický ministr Hubert Ripka, který do Prahy Nechanskému odeslal 2. května 1945 následující depeši:

Vojenský zplnomocněnec Národní rady české:

Vaše telegramy, předané nám 29. dubna, pojednávající o plánu zahájení generální stávky a vojenského povstání odeslal jsem ihned k rozhodnutí přes Moskvu vládě do Košic. Všechny Vaše důležité telegramy jsou předávány ihned po přijetí uvedenou cestou našim vládním činitelům v Košicích.

Ripka

To však nebylo zdaleka tak jednoduché. Je nutné mít stále na zřeteli složitou cestu zašifrovaných telegramů na trase Praha – Vojenská rádiová ústředna v Hockliffe – Londýn (šéf rozvědky pplk. gšt. Emil Strankmüller či ministr H. Ripka) – zpět Hockliffe – Čs. vojenská mise v Moskvě (gen. H. Píka) – Košice (pplk. K. Paleček, prezident a vláda). Mimo šifrování, dešifrování a opětné šifrování depeší je nutno mít také na vědomí, že různé požadavky z Prahy musely být předávány rovněž britským, americkým a sovětským štábům. Zde se vše ještě komplikovalo a zdržovalo.

V případě požadavků na shozy zbraní navíc pokračovala korespondence z Londýna přes britskou zpravodajskou a sabotážní organizaci SOE (Special Operations Executive) na italské letecké základny v Brindisi a Rosignanu, kde měli často poslední slovo meteorologové atd.

Šlo tedy po všech stránkách o složitý a časově náročný proces, přestože u politických rozhodnutí bylo možné vše zcela zkrátit přímým spojením na trase Praha – Košice. Nechanský s Klemešem k tomu měli sice již dohodnutý spojovací plán, ten však úporně sabotovala sovětská strana, když radiostanici BOŽENA (kpt. Josef Süsser) v Košicích dala souhlas k vysílání prakticky až během povstání 6. května, což v té době pro změnu určitý čas komplikovaly především technické problémy.

 Jindřich Marek

Aktuálně



V úterý 20. května začíná v  Armádním muzeu Žižkov mezinárodní vědecká konference "Nové pohledy na rok 1945"

V úterý 20. května začíná v Armádním muzeu Žižkov mezinárodní vědecká konference "Nové pohledy na rok 1945"

13. 05. 2025
Ve dnech 20.–21. května 2025 se v atriu Armádního muzea Žižkov v…
Izraelští vojenští historikové a veteráni navštívili Vojenský historický ústav Praha

Izraelští vojenští historikové a veteráni navštívili Vojenský historický ústav Praha

12. 05. 2025
Do Vojenského historického ústavu Praha zavítala vzácná návštěva, předseda Izraelské komise pro…
Být hrdinou se v českých dějinách nevyplácí, říká v rozhovoru historik Jindřich Marek

Být hrdinou se v českých dějinách nevyplácí, říká v rozhovoru historik Jindřich Marek

09. 05. 2025
Česká republika si připomíná 80 let od konce druhé světové války, připravili…
Zákresy míst zásahů obětí Pražského povstání

Zákresy míst zásahů obětí Pražského povstání

08. 05. 2025
Vojenský historický ústav zveřejnil další digitální edici historického pramene s informacemi o…
Česká republika si připomíná 80 let od konce války: Respekt a úctu si zaslouží všichni padlí, řekl prezident

Česká republika si připomíná 80 let od konce války: Respekt a úctu si zaslouží všichni padlí, řekl prezident

08. 05. 2025
Nejvyšší představitelé státu v čele s prezidentem republiky Petrem Pavlem dnes u…