Armádní muzeum Žižkov v novém: představujeme exteriéry a jedinečnou kavárnu s výhledem na Prahu

Armádní muzeum Žižkov v novém: představujeme exteriéry a jedinečnou kavárnu s výhledem na Prahu

05. 09. 2022

Armádní muzeum Žižkov bude po více než čtyřleté rekonstrukci otevřeno veřejnosti v pátek 28. října 2022. Přinášíme vám další ze série článků, které informují o nové podobě muzea. V přiložené fotogalerii si můžete prohlédnout části budovy z vnějšího pohledu. A nabízíme i jedno místo uvnitř: unikátní kavárnu v nejvyšším patře budovy, odkud je impozantní výhled na Prahu.

O nových expozicích v Armádním muzeu Žižkov jsme informovali již v předchozím materiálu, nyní nabízíme některé informace o exteriéru. Na fotografiích se také můžete podívat, jak vypadá nová kavárna, odkud je výhled na pražské panorama.

Komplex budov Armádního muzea Žižkov prošel celkovou obnovou a zároveň se změnila jeho vnitřní podoba. Nejviditelnějším novým prvkem je zastřešení dvorany. Střechu a prostor dvorany si na fotografiích ale představíme v některém z dalších článků. Nyní se věnujme exteriéru budov jakožto celku.

Muzeum je již z dálky viditelné a výrazné, a to i díky své jemně našedlé barvě fasády. Ta byla renovována jedinečným způsobem. Nebyla vytvořena nová fasáda, ale byla zvolena cesta zachování původní podoby, tedy z počátku 30. let 20. století. Aby byla uchována autenticita, byly využity veškeré dostupné restaurátorské možnosti, celý postup byl rovněž konzultován s Národním památkovým ústavem. Bylo dosaženo nejen původní barevnosti, ale zůstal i původní povrch.

Výraznou změnou oproti minulosti je zcela nový návštěvnický vchod do muzea. Původně se do areálu vstupovalo po širokém schodišti, mezi vysokými sloupy, tzv. propylajemi. Tento vchod bude nyní využíván pouze pro speciální účely. Pro běžný provoz a návštěvníky muzea byl vybudován nový vchod, a to na severozápadní straně, pod již zmíněným schodištěm u propylají. Tímto vchodem se návštěvníci dostanou do vstupní recepce a odtud mohou zamířit do jednotlivých expozic, přednáškových sálů atd.

Celkovou proměnou prošel i prostor před muzeem, původní asfaltová plocha byla nahrazena stylovější kamennou dlažbou.

Na část muzea, ale především na velkou část Prahy, je jedinečný pohled z mimořádného a nového prvku muzea, a to kavárny, která se nachází v nejvyšším patře jedné z budov. Návštěvníci sem mohou zamířit po schodech v budově anebo výtahem. Kavárna disponuje příjemně zařízeným prostorem se stylovými židlemi a venkovní terasou. Snad každý návštěvník si všimne i původního zaobleného "ateliérového" okna, složeného z mnoha skleněných tabulí. Na stěnách obslužného pultu kavárny jsou pak uvedena jména některých československých vojáků první světové války, legionářů a zároveň umělců.

Terasa kavárny nabízí výhled na Prahu severním, západním a částečně i východním směrem. Vidět je velká část Starého Města, Malá Strana a Hradčany, Petřín, také Karlín a Libeň, v dáli jsou vidět také sídliště Bohnice, Ďáblice, Prosek. Jižním směrem je pak vidět část Žižkova s televizní věží.

 

 

 

 

 

Aktuálně



V Café Kupka se konal křest knihy Petra Janouška Na Západ hleď!

V Café Kupka se konal křest knihy Petra Janouška Na Západ hleď!

01. 07. 2025
První zahraniční operace československé armády, počátky navazování kontaktů s NATO nebo odzbrojovací…
Nástupem u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína  vojáci oslavili Den ozbrojených sil

Nástupem u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína vojáci oslavili Den ozbrojených sil

30. 06. 2025
Přesně před 107 lety čs. legionáři ve Francii přísahali věrnost vznikajícímu československému…
Výsadek v pavučinách smůly a zrady

Výsadek v pavučinách smůly a zrady

30. 06. 2025
O prvotním úspěchu noční výsadkové operace na okupovaném území rozhodovalo v letech 2.…
Nová výstava před Generálním štábem AČR ukazuje proměny české armády

Nová výstava před Generálním štábem AČR ukazuje proměny české armády

26. 06. 2025
Před budovou Generálního štábu Armády ČR začala nová výstava s názvem Nová armáda…
Přijďte na poslední předprázdninové promítání v Armádním muzeu, tématem je čs. armáda 1945–1948 v tvorbě Vojenského filmového a fotografického ústavu

Přijďte na poslední předprázdninové promítání v Armádním muzeu, tématem je čs. armáda 1945–1948 v tvorbě Vojenského filmového a fotografického ústavu

25. 06. 2025
V čtvrtek 26. června se v kinosále Armádního muzea Žižkov koná poslední…