Bohuslav Němec - Velitel výsadku S1/R

10. 09. 2024

Nadporučík Bohuslav Němec velel prvnímu výsadku, který byl československým zahraničním odbojem vyslán do okupovaných českých zemí z východní fronty. Narodil se v Olomouci 2. listopadu 1913 v rodině železničáře Jana Němce, rodina se však brzy přestěhovala do Přerova. V mládí zde cvičil v Dělnické tělocvičné jednotě a po maturitě na obchodní akademii pracoval jako úředník. Během vojenské služby u pěšího pluku 41 ve Valašském Meziříčí byl v roce 1935 přijat na vojenskou akademii. Německá okupace v březnu 1939 mladého vlastence zastihla v hodnosti poručíka pěchoty na Slovensku u pěšího pluku 17 v Trenčianských Teplicích.

Bohuslav Němec (1913–1942) obětoval svůj život v boji s okupanty, když vedl první výsadkovou skupinu do protektorátu. FOTO: VHÚ Praha

Po demobilizaci se vrátil k rodičům do Přerova a spolu s otcem a bratrem se zapojil do ilegální vojenské organi￾zace Obrana národa. Jako kurýr a zpravodajec navštěvoval Slovensko, ale v červenci 1939 byl nucen uprchnout do Polska. Zde v Krakově vstoupil do vznikající československé jednotky. Po porážce Polska skončil s Otakarem Jarošem, Richardem Tesaříkem a řadou dalších budoucích válečných hrdinů v sovětské internaci. Dlouhé měsíce nejistoty v prostředí internačních táborů NKVD byly očistcem pro energického muže, který chtěl již za každou cenu bojovat s nenáviděnými nacisty.

Proto se v létě 1941 přihlásil do zpravodajsko­‑sabotážního kurzu, který vedli v moskevském hotelu Metropol důstojníci Čs. vojenské mise v SSSR. Závěr výcviku absolvoval na sovětské základně Puškino. Tu tehdy navštívil podplukovník Ludvík Svoboda a s Bohuslavem Němcem dlouho o samotě hovořil. Čtyřčlenný výsadek S 1/R, jemuž Němec velel již v hodnosti nadporučíka, měl plnit sabotážní a zpravodajské úkoly na Moravě. K jeho vysazení došlo v noci z 9. na 10. září 1941 místo na Lysé hoře v Beskydech u Dřínova na Kroměřížsku. Seskok nedopadl podle plánu, skupina byla rozptýlena a bohužel již ráno našli lidé spěchající do práce poblíž místa výsadku nákladní padák s bed￾nou s granáty a výbušinami a oznámili to policii. Tak gestapo zjistilo, že v kraji operují parašutisté.

Ti se zatím postupně napojili vedle svých příbuzných a dalších vlastenců i na rodinu Ludvíka Svobody. Spolupráce s nimi stála život podplukovníkova syna Mirka a jeho žena a dcera musely prožít takřka čtyři roky na útěku, protože skupině S1/R se vinou zrádců dostalo záhy na stopu gestapo. Bohuslav Němec padl do léčky nacistů 31. října 1941 v ostravské kavárně Fénix. Již v prosinci byl v Brně odsouzen k smrti a odeslán do koncentračního tábora Mauthau￾sen, kde byl 7. května 1942 spolu se svým otcem a řadou dalších odbojářů zavražděn.

Jindřich Marek
Připraveno pro rubriku Kalendář hrdinů Lidových novin a serveru Lidovky.cz, kde byl text zveřejněn 2. listopadu 2018

Aktuálně



Věnujte DiGiMÁK! Přispějte do sbírky na pomoc válečným veteránům

Věnujte DiGiMÁK! Přispějte do sbírky na pomoc válečným veteránům

29. 10. 2024
Přispějte zakoupením vlčího máku na péči o válečné veterány. Do 11. 11.…
Chcete vidět Řád Bílého lva zblízka? Přijďte se podívat do Armádního muzea Žižkov

Chcete vidět Řád Bílého lva zblízka? Přijďte se podívat do Armádního muzea Žižkov

28. 10. 2024
V den státního svátku 28. října předává prezident republiky ve Vladislavském sále…
Pietní akt u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína

Pietní akt u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína

28. 10. 2024
Pietní akt na Čestném dvoře Národního památníku na Vítkově dnes zahájil oslavy…
28. říjen 1918 - den vzniku republiky

28. říjen 1918 - den vzniku republiky

28. 10. 2024
Dne 28. října 1918, vznikl československý stát. Zrodil se jako odraz a…
Přijďte si 28. října připomenout naše dějiny do expozic VHÚ Praha

Přijďte si 28. října připomenout naše dějiny do expozic VHÚ Praha

27. 10. 2024
Přijďte si v Den vzniku samostatného československého státu připomenout historii Československa do…