Začátkem 60. let 19. století se vnitropolitická krize se Spojených státech amerických vyhrotila do té míry, že po zvolení republikána Abrahama Lincolna presidentem v březnu 1861 vyhlásila část jižanských států svoji nezávislost a odtržení od Unie. Ta ale separaci nikdy neuznala, stejně jako ji neuznala žádná cizí země. Federální jednotky odmítly vydat do rukou Jižanů klíčové pevnosti blokující secesionistické přístavy a vypuknutí ozbrojeného nepřátelství se stalo jen otázkou času. Jak Unie, tak Jižany vytvořená Konfederace začaly mobilizovat své síly. „Rebelové“ se nakonec rozhodli vzít iniciativu do svých rukou a 12. dubna 1861 začali s ostřelováním pevnosti Sumter, která již následující den kapitulovala. Tím se rozhořela nejkrvavější válka na americkém kontinentě (předstihly ji jen indiánské války, které co do počtu obětí i brutality jednoznačně triumfují, ty ale lze rozdělit na množství menších konfliktů).
Americká občanská válka bývá často označována za první konflikt moderního charakteru, neboť se skutečně jednalo o válku totální. Za pozornost stála i řada technických novinek, jakými bylo například první větší nasazení pancéřových lodí (poprvé použity Francouzi při obléhání Sevastopolu během Krymské války) či obrněných vlaků (poprvé nasazeny improvizované pancéřoví vlaky roku 1848 v Itálii rakouským vojskem maršála Radeckého). S ohledem na české vojenské dějiny jistě stojí za zmínku, že se bojů na obou stranách účastnilo i nemálo našich krajanů, kterým se Spojené státy staly druhým domovem. Většina z nich patřila k liberálům, kteří bojovali v řadách vojsk Unie, neboť největší množství českých emigrantů se usadilo ve státech Illinois, Wiscounsin, Iowa či New York. Na druhou stranu nelze přehlédnout ani množství našich krajanů usazených v Texasu a bojujících např. v řadách Waulovy texaské legie.
Dnes již můžeme počítat knihu našeho krajana Josefa Čermáka mezi klasická díla popularizační historické literatury. Jeho Dějiny občanské války s připojením zkušeností českých vojínů přináší na více než 400 stranách vedle přehledného a živého, byť poněkud jednostranného, vylíčení hlavních událostí americké občanské války též značné množství obrazového materiálu. Jak již název publikace napovídá, jsou popisy důležitých dějinných okamžiků doplněny informacemi o počtech našich krajanů, kteří se jich účastnili. Ještě cennějším a barvitějším materiálem jsou pak místy uváděné vzpomínky českých vojáků.
Ačkoliv moderní česká historiografie věnuje problematice americké občanské války dostatek prostoru, a čtenářům se tak dostává do rukou množství kvalitní literatury, má Čermakova práce dosud svůj nepopiratelný půvab a kouzlo.
Knihy si můžete on-line přečíst zde.
Citace:
ČERMAK, Josef. Dějiny občanské války s připojením zkušeností českých vojínů. Chicago : August Geringer, 1889. 414 s., čb. obr.