CRISTE, Otakar. Kriege unter Kaiser Josef II.

CRISTE, Otakar. Kriege unter Kaiser Josef II.

22. 11. 2012

Josef II. usedl na císařský trůn Svaté říše římské národa německého po smrti svého otce Františka Štěpána Lotrinského roku 1765 a zároveň se stal spoluvladařem Marie Terezie. V českých zemích byl vždy značně populárním panovníkem, zejména mezi německým obyvatelstvem, pro své četné osvícenecké reformy (z nichž však část nebyla přijímána obyvatelstvem zdaleka s nadšením). Králem českým a uherským se stal až po smrti své matky roku 1780. Méně známou skutečností zůstává fakt, že i za jeho (spolu-)vlády musely země habsburského soustátí nést břímě válečných konfliktů.
Kniha z pera rakouského vojenského historika a zároveň c. a k. setníka Oskara Cristeho se zabývá méně známými a mnohdy opomíjenými vojenskými operacemi, které stojí ve stínu předchozí sedmileté války a následujících koaličních válek proti revoluční a napoleonské Francii. Jedná se o oficiální zpracování rakouské vojenské historiografie se všemi klady i zápory, jež s sebou přináší. Pozitivem je jednoznačně pečlivé vytěžení rakouských archivních pramenů, negativem pak jistá tendenčnost textu. Nicméně čtenář se může seznámit s událostmi, které vedly k pozdějšímu prvnímu dělení Polska v roce 1772, a s účastí rakouského vojska na této operaci. Zajímavý je rovněž podrobný popis akcí habsburské armády během nepokojů v Rakouském Nizozemí (tedy dnešní Belgii) v letech 1788–1789. Těžiště práce ale leží v detailním zpracování jednak průběhu války o bavorské dědictví (1778–1779), rovněž nazývané válkou bramborovou, či 4. slezskou válkou, ale i stěžejních let 1788–1789 rakousko-turecké války.
Nikoliv nepodstatnou část celé publikace tvoří rozsáhlé přílohy (s. 255–385) zachycující organizaci rakouské branné moci, bojové sestavy ke konkrétním datům a vybraná hlášení velících důstojníků o bojích jejich jednotek. Badatelskou hodnotu knihy navyšují mapky a plánky zachycující nejdůležitější operace, přičemž samozřejmě nechybí ani klasický poznámkový aparát, rejstřík a přehled literatury.
Prezentovaný svazek je převázán v pevné polokožené vazbě s kůží zpevněnými rohy. Původní obálka je nalepena na předních deskách, zadní přídeští obsahuje papírovou kapsu obsahující 7 velkých rozkládacích map. Za pozornost stojí skutečnost, že tento exemplář byl do roku 1918 součástí důstojnické knihovny c. a k. českého pěšího pluku č. 92, rekrutovanému v okolí Chomutova.

Knihu si můžete přečíst on-line.

citace:
CRISTE, Otakar. Kriege unter Kaiser Josef II. : nach den Feldakten und anderen autentischen Quellen. Wien : L. W. Seidel & Sohn, 1904. 385 s. xx tb., 12 mp. + 7 mp.

Aktuálně



Přijďte v sobotu 26. dubna na slavnostní zahájení 57. sezony v Leteckém muzeu Kbely

Přijďte v sobotu 26. dubna na slavnostní zahájení 57. sezony v Leteckém muzeu Kbely

23. 04. 2025
Poslední dubnovou sobotu roku 2025 bude zahájena 57. návštěvnická sezona Leteckého muzea…
Historici VHÚ Praha v Itálii zahájili hned několik výstav, zazněly zde i jejich referáty věnované 80. výročí konce 2. světové války

Historici VHÚ Praha v Itálii zahájili hned několik výstav, zazněly zde i jejich referáty věnované 80. výročí konce 2. světové války

22. 04. 2025
Velvyslanectví České republiky v Itálii, Generální konzulát České republiky v Miláně, Honorární…
Pattonovi duchové vstupují do Čech

Pattonovi duchové vstupují do Čech

20. 04. 2025
Dva dny poté, co na české území vstoupila v Ašském výběžku první americká…
„Nestačíme, nemůžeme, jak bychom chtěli.“ Válečné zdravotnictví za první světové války bojovalo s časem, špínou i zoufalstvím

„Nestačíme, nemůžeme, jak bychom chtěli.“ Válečné zdravotnictví za první světové války bojovalo s časem, špínou i zoufalstvím

18. 04. 2025
Nemoci, zoufalství i improvizace. První světová válka obrátila životy vojáků i lékařů…
Před jeepem tu byla fena. Uvezla pět vojáků a poznala bláto i písek

Před jeepem tu byla fena. Uvezla pět vojáků a poznala bláto i písek

17. 04. 2025
Sedmý díl seriálu Poklady z depozitáře webu iDNES.cz se tentokrát věnoval většímu…