Vojenská historie poskytuje badatelům širokou nabídku témat ke zpracování. Přirozeně tu bývají předmětem zkoumání dějiny vlastního vojska, jeho konkrétních částí či jednotlivých vojenských útvarů. Anton Dolleczek, hejtman těžkého dělostřelectva a pedagog vídeňské dělostřelecké kadetní školy, se chopil tématu historie rakouského dělostřelectva. Výsledkem jeho práce je publikace Geschichte der österreichischen Artillerie von den frühesten Zeiten bis zur Gegenwart, která mapuje historii této části celku vojenské techniky od pozdního středověku do poslední čtvrtiny 19. století s přihlédnutím převážně k rakouským zemím.
Autor rozdělil svoji práci na dvě hlavní, objemem stran odlišné, části. První část o rozsahu třinácti stran souhrnně pojednává o mechanické artilerii. Druhá část, zabírající většinu rozsahu knihy, je věnována dělostřelectvu pracující na principu černého střelného prachu, tedy dělostřelectvu. Dolleczek rozčlenil druhou část své práce do pěti chronologicky řazených pasáží, doslova period. První pokrývá časový úsek od počátků palných zbraní až po vládu Maxmiliána I., druhá od Maxmiliána I. po třicetiletou válku a třetí od třicetileté války po počátek 18. století. Čtvrtá pasáž je věnována 18. a první polovině 19. století, přičemž neopomíná zmínit inovace, jimiž těsně před polovinou 18. století přispěl k rozvoji rakouského dělostřelectva kníže Josef Václav Liechtenstein. Poslední část je zaměřena na tehdy soudobé dělostřelectvo, konkrétně na druhou polovinu 19. století. Každá z pěti period obsahuje základní charakteristiku daného časového úseku, rozbor bojového nasazení popis obsluhy a dělostřeleckého materiálu. V jeho rámci jsou popsány typické druhy zbraní a střeliva pro konkrétní období. Nejsou opomenuty ani inovace, z nichž je možné uvést například první doložené použití petardy ve Francii v roce 1574 a následně její použití při zpětném dobývání Rábu císařským vojskem roku 1598. Autor popisuje také kuriozity, jako jsou dřevěná či kožená děla.
Text publikace doprovází řada detailních černobílých ilustrací dělostřeleckého materiálu a portréty osobností se vztahem k dějinám rakouského dělostřelectva. Připojeny jsou také barevné ilustrace s oděvy, potažmo uniformami dělostřelců od konce 15. do konce 19. století. Přes rozsáhlý časový záběr rozhodně nelze publikaci postavit mezi obecně přehledové monografie; naopak je na místě označit ji za jednu z prací, s nimiž by se měl seznámit každý badatel v oblasti vojenské techniky starších období evropské vojenské historie.
Knihu si můžete přečíst on-line.
citace:
DOLLECZEK, Anton. Geschichte der österreichischen Artillerie von den frühesten Zeiten bis zur Gegenwart. Nach autentischen und Grösstentheils officiellen Quellen verfasst. Wien : Anton Dolleczek, 1887. vii, 734 s.