V roce 1902 vydal setník Václav Karhan, důstojník píseckého c. a k. pěšího pluku č. 11, vlastním nákladem svůj český překlad návrhu nového cvičebního řádu pro pěchotu habsburské armády. Entwurf Exercier-Reglement für die k. u. k. Fusstruppen nahradil s platností od 1. října 1901 zastaralý řád z roku 1874, respektive jeho 3. vydání z léta 1889. Návrh tohoto řádu, označovaného v katalogu služebních knih kódem E-3, ministerstvo války rozeslalo útvarům k praktickému vyzkoušení a od pověřených velitelů očekávalo zpětnou vazbu v podobě připomínek, které po vyhodnocení mínilo zapracovat do definitivního znění předpisu.
Nová výcviková norma pro pěší vojsko zohledňovala zejména jednotné přezbrojení na opakovací pušky systému Mannlicher. Nejenže se s nimi jinak cvičilo, ale jejich podstatně vyšší palebná frekvence se promítla do bojové taktiky.
Předkládaný titul obsahuje pořadový a taktický výcvik do úrovně setniny. Je pravděpodobné, že překladatel hodlal svým svazkem oslovit zvláště kolegy nižší důstojníky cvičící mužstvo české národnosti v české plukovní řeči. Tato pomůcka se proto řadí k cenným dokladům vývoje české vojenské terminologie.
Na okraj třeba podotknout, že Karhanem přeložený Návrh neplatil dlouho. Už následujícího roku vyšel onen definitivní Exercier-Reglement für die k. und k. Fusstruppen vom Jahre 1903.
Návrh cvičného řádu pro cís. a kr. pěší vojska je k dispozici v příloze.
citace:
E-3 : Návrh. Cvičný řád pro cís. a kr. pěší vojska. Entwurf. Exercier-Reglement für die k. und k. Fusstruppen. Přeložil Václav Karhan. Písek : vl. n., 1902. VIII, 137 s.