Souhrnné práce na téma vývoje zbraní a zbroje tvoří již po desetiletí nedílnou součást vojenskohistorické odborné i populárně naučné literatury. Jejich koncept bývá poměrně jednotný, a tak odlišnosti záleží především na preferencích autora, který vyzdvihuje konkrétní detaily a volí doprovodný obrazový materiál. Do této kategorie je třeba zařadit také práci Arms & Armament – An historical survey of the Weapons of the British Army.
Autor publikace, Charles Ffoulkes, byl během studií zprvu přitahován k umění, zejména k malbě. Vzápětí se více sblížil s tehdejším hnutím Arts and Crafts, jehož doménou byly zejména Britské ostrovy. Zájem členů hnutí se obracel k řemeslným technikám a dekorativním prvkům, evokujícím středověk či lidovou tvorbu. Ffoulkes se v rámci hnutí zaměřil na práci s kovem a to do značné míry předznamenalo jeho budoucí badatelské zaměření, tedy zbraně a zbroj. Vědecká činnost jej přivedla k seznámení s tehdejším kurátorem sbírek v Tower Armouries, jímž byl Harold Arthur Lee-Dillon. Ten ve Ffoulkesovi našel svého nástupce, a tak se rodák z Oxfordu stal v roce 1913 novým kurátorem. Na tomto postu pracoval po čtvrt století a zároveň se podílel také na formování instituce, kterou představovalo Imperial War Museum. Jako kurátor působil i zde a nadále publikoval práce zaměřené na historická militaria.
Monografie Arms & Armament je rozdělena do jedenácti kapitol, z nichž každá je věnována určité složce vojenství, konkrétní zbrani či skupině zbraní. Takto jsou postupně popsány obecně zbraně a zbroj, dále zvlášť meče, dřevcové zbraně, osobní metací a střelné zbraně, bajonety, kulomety, dělostřelectvo, komunikační technika, hudba, tanky a zbraně založené na ohni, kouři a plynech. V jednotlivých kapitolách pak autor poskytuje shrnující obraz vývoje konkrétní položky od jejího zrodu po současnost. Díky tomu lze na stránkách tohoto díla nalézt například jeden z prvních primitivních kulometů, řazený do Británie roku 1718 nebo historické počátky tankové techniky, zastoupené vedle antických vozů různými variantami vozidel středověkých a raně novověkých, vybavených palnými zbraněmi. Určitým specifikem Ffoulkesovy monografie je skutečnost, že nemá snahu o zcela univerzalistický přehled v Evropském měřítku a veškeré objekty popisuje spíše v kontextu anglických vojenských dějin, potažmo v kontextu britské armády. Doprovodný materiál je hojně zastoupen formou ilustrací, reprodukcí dobových vyobrazení a fotografiemi z období první světové války a meziválečného období.
Práce Charlese Ffoulkese patřila ve své době ke skupině uznávaných odborných publikací k tématu historických militarií, byť ji lze v kontextu dnešního stavu poznání vnímat jako příliš obecnou a málo obsáhlou. To nicméně nijak nesnižuje její hodnotu z hlediska vývoje studia militarií, ani jí neupírá v řadě vojenské historiografie místo, které jí po právu náleží.
citace:
FFOULKES, Charles. Arms & Armament. An historical survey of the Weapons of the British Army. London – Toronto – Bombay – Sydney : George G. Harrap and Company LTD., [1945]. 158 s.