Po Kronice 3. střeleckého pluku Jana Žižky z Trocnova z r. 1927, se ve druhé polovině 30. let dočkal zpracování svých válečných osudů další útvar, jenž ve svém názvu nosil jméno nejznámějšího husitského vojevůdce, a to 1. dělostřelecký pluk. Osudy jednotky sepsal, u příležitosti 20. výročí jejího trvání, jeden z jejích dlouholetých příslušníků, major Karel Kavena. Kniha je slavnostně uvedena zdravicemi velitele čs. dělostřelectva, generála Jana Netíka a tehdejšího velitele útvaru, plukovníka Albina Holubka.
Autor se zaměřil výhradně na válečnou historii do roku 1920. Jelikož se sám bojů v Rusku zúčastnil, mohl kromě vzpomínek spolubojovníků a archivních fondů využít vlastoručně psaný deník. Převážnou část díla tvoří podrobný popis bojů 1. dělostřeleckého pluku a také 1. dělostřelecké brigády, jejíž část byla tvořena oddíly 1. děl. pluku. Ten vznikl až po jejím rozpuštění v roce 1919. Oddíly patřící k pluku se zapojily do bojů v Rusku jak v době první světové války, tak za časů války občanské. Kromě tohoto období autor neopomenul zmapovat závěrečnou cestu pluku kolem světa z Vladivostoku do Československa v roce 1920.
Po návratu do vlasti byly k pluku přičleněny některé součásti jiné dělostřelecké jednotky, o níž je v knize také v několika kapitolách pojednáno. Jednalo se o 1. čs. polní dělostřelecký pluk, který vznikl na dobrovolnické bázi koncem roku 1918 z řad bývalých příslušníků císařské armády a zúčastnil se posléze bojů na Slovensku a Tešínsku.
Text je doplněn poměrně rozsáhlým fotografickým doprovodem, jehož součástí jsou mimo jiné i portréty velitelů, skupinové fotografie mužstva, nebo také vyobrazení výzbroje pluku. Za pozornost stojí jistě fotografie prvních dobrovolníků zmíněného 1. čs. polního dělostřeleckého pluku z poloviny listopadu 1918, ještě v nedokonale „okolkovaných“ uniformách rakousko-uherské armády, pouze s provizorně připevněnými národními barvami a symboly.
Kromě fotografií najdeme v publikaci mapky významných bojišť, faksimile některých dokumentů a také přepisy rozkazů, usnesení, či pamětních zápisů.
citace:
KAVENA, Karel. Dějiny dělostřeleckého pluku 1 Jana Žižky z Trocnova v ruské revoluci a ve vlasti. Praha: Výbor oslav 20letého trvání dělostřeleckého pluku I, 1937. 738 s.