Joseph Rudyard Kipling (1865–1936) byl slavný spisovatel, básník, první britský držitel Nobelovy ceny za literaturu, přesvědčený vlastenec a neochvějný zastánce britského impéria. Jeho velkým přáním z dětství a mládí, které se mu nikdy nesplnilo, bylo stát se vojákem. Měl tu smůlu, že se pro vojenskou kariéru ani trochu nehodil. Nejenže neměl odpovídající tělesnou konstituci, ale i jeho zrak byl velice špatný. Obětí tohoto nesplněného snu se nepřímo stal Kiplingův jediný syn John, jehož navzdory stejné oční vadě otec díky svému vlivu protlačil na místo poručíka irské gardy a který padl v bitvě u Loos v září 1915.
Není proto překvapující, že Kipling vždy věnoval vojákům ve své tvorbě velkou pozornost. A nejednalo se jen o lacinou glorifikaci jejich hrdinství. Tommyho Atkinse (archetyp prostého britského vojáka), který se až do první světové války u veřejnosti netěšil velkého respektu, se vždy zastával a upozorňoval na jeho reálné problémy. A právě problémy skutečných britských vojáků se zabývá i tato útlá Kiplingova knížka.
Publikace se skládá ze šesti článků zaměřených na výcvik mužů, kteří se dobrovolně přihlásili do armády. Kipling je sepsal na podzim roku 1914 pro deník Daily Telegraph na základě svého pozorování ve výcvikovém táboře na Salisburské pláni. Počátkem roku 1915 se tyto články dočkaly i knižního vydání pod názvem The New Army in Training a v USA s titulem The New Army. V té době britská armáda procházela mohutnou reorganizací. Z malé profesionální armády se v krátké době musela stát mohutná armáda občanských dobrovolníků. Jejich přísun byl tak velký, že až do ledna 1916 nebylo nutné zavádět brannou povinnost.
Kipling líčí své bezprostřední subjektivní dojmy z návštěvy výcvikového tábora. Organizační chaos, jež nutně doprovázel obrovský příliv nováčků, je tak možné nalézt vedle nefalšovaného nadšení a zápalu pro věc. Z mužů odlišných profesí a různých sociální vrstev se stávají vojáci. Chybí jim zkušenosti, ne však nadšení. Za krále a vlast však nebojovali zdaleka jen obyvatelé britských ostrovů, ale i dobrovolníci prakticky ze všech dominií, která bez váhání následovala Británii ve vyhlášení války Německu a jeho spojencům. Proto je jeden článek věnován první kanadské divizi, jádru kanadského expedičního sboru, která dorazila do Anglie v říjnu 1914. Opomenuti nejsou ani vojáci Britské indické armády, která poslala na západní frontu 160 000 mužů.
Některému čtenáři se informace v publikaci mohou zdát neúplné a kusé. Je však třeba mít na paměti, že se jedná pouze o soubor novinových článků, které neměly a ani nemohly být příliš obsáhlé. Přesto ale člověku, který se hlouběji zajímá o první světovou válku, britskou armádu či osobnost Rudyarda Kiplinga, mohou nabídnout zajímavý doplňkový studijní materiál.
Knihu si můžete přečíst on-line.
citace:
KIPLING, Rudyard. The New Army in Training. London: Macmillan and Co., Limited, 1915. 63 s.