Rakouské a rakouské-uherské vojenství patří v našich zemích po právu mezi témata velmi živá, neboť země Koruny české tvořily po téměř tři století nedílnou součást podunajské monarchie a vojáci a důstojníci z Čech, Moravy a Slezska vždy patřili k oporám trůnu českého krále a rakouského císaře. Devatenácté století pak přineslo rakouské armádě na jedné straně jedny z nejslavnějších vítězství, na druhé straně také zdrcující porážky, které znamenaly začátek konce habsburského soustátí.
Po fatální porážce Rakušanů 3. července 1866 u Hradce Králové došlo k výraznému úpadku morálky jak u důstojníků, tak u mužstva. Proto tedy nepřekvapí, že právě ve druhé polovině 19. století vzniklo mnoho reprezentativních publikací oficiální rakouské vojenské historie, hraničící mnohdy až s propagandou. Ty si kladly za cíl povzbudit opět morálku ozbrojených sil a vyzdvihnout dosavadní bojové tradice. Jednou z nich je dnes prezentovaná kniha. S ohledem na její účel jde o formálně velmi kvalitně zpracovanou publikaci velkého formátu. Pevné desky zdobí barevná ilustrace zobrazující útok rakouské pěchoty v bitvě u Aspern v roce 1809. Text je doplněný asi 250 černobílými obrázky, portréty i fotografiemi, ve 20 případech nalezne čtenář i celostránkové barevné reprodukce a nechybí ani několik mapek významných polních tažení. Autory textů jsou rakouští vojenští historikové mnohdy zvučných jmen, namátkou uveďme alespoň Maximiliana von Hoena, Edmunda von Horstenaua či Aloise Veltzého.
Obsahově přináší kniha líčení slavných rakouských vítězství 19. století, ale o „slavných“ prohrách taktně mlčí. První třetina publikace se věnuje napoleonským válkám, či přesněji 5. koaliční válce roku 1809. Jsou zde náležitě heroicky vylíčeny boje o „rakouské Thermopyly“ v alpských průsmycích, povstání v Tyrolsku, boje v Dalmácii a Chorvatsku, stejně jako v Polsku, Štýrsku či Uhrách. Samostatná kapitola je rovněž věnována bitvě u Aspern – první porážce Napoleona v poli. Nepovedený začátek tažení v Bavorsku či bitva u Wagramu je zcela pominuta, neboť tyto události se k povzbuzení bojového ducha nehodily. V dalších kapitolách jsou ve stejném duchu prezentovány Radeckého úspěchy ze severní Itálie v letech 1848–1849 a účast rakouských jednotek na dánském tažení roku 1864. Nemalá část textu se zaobírá válkou roku 1866, leč čtenář se seznámí jen s rakouským vítězstvím u Trutnova, s bitvou u Custozy a námořní bitvou u Lissy. Za bezesporu nejvýznamnější přínos celé publikace lze považovat poslední třetinu textu, která je věnována podrobnému popisu tažení rakouských vojsk roku 1878 při okupaci Bosny a Hercegoviny, přičemž tato kapitola rakousko-uherských vojenských dějin není v naší současné historiografii příliš dobře zpracována.
Kniha je typickou ukázkou rakousko-uherské vojenské propagandy a je zcela poplatná době svého vzniku. Přesto v ní lze kromě obsáhlého obrazového materiálu nalézt mnoho zajímavých a cenných informací o méně známých úsecích vojenských dějin.
Digitalizaci knihy si můžete objednat prostřednictvím služby EoD v knihovně VHÚ-RHF.
Podmínky služby EoD naleznete zde.
citace:
Kriegsbilder der österr.-ungarn. Armee aus dem 19. Jahrhunderte : ein Ruhmeskranz von Heer und Flotte in Einzeldarstellungen. Wien; Leipzig : Pallas, [cca 1900]. s., čb. a barev. obr., čb. fot., mp.