Jednou z nejběžnějších asociací ke spojení slov „starověký Řím“ je pro člověka 21. století římský legionář, případně římské vojsko jako takové. Vedle rozvinuté organizace dodnes fascinuje rovněž hmotná složka římského vojenství, tedy oděv, výzbroj a výstroj. Jedním z příspěvků k jejich poznání je publikace Tracht und Bewaffnung des römischen Heeres während der Kaiserzeit, mit besonderer berücksichtigung der rheinischen Denkmale und Fundstücke.
Autor Ludwig Lindenschmit patří do řady badatelů, kteří v německých zemích pokládali základy studia pravěku a starověku. Lindenschmit, původně malíř, se v rodné Mohuči zasloužil o založení Römisch-Germanische Zentralmuseum (RGZM), dodnes působícího archeologického pracoviště se zaměřením na pravěk a ranou dobu dějinnou. Na dráhu historické vědy se vydal i autorův syn, Ludwig Lindenschmit mladší, který se zabýval stejným obdobím a působil jako spolupracovník instituce, kterou založil jeho otec.
Jak již název studie napovídá, jejím tématem je římská výzbroj a oděv z období císařství. Ráz jednotné výstroje vtiskla římským legiím reforma konzula Gaia Maria ve 3. stol. př. Kr. a v císařském období po skončení občanských válek došlo k jejímu dalšímu upravování. Původní ochrana trupu, zbroj kroužková (lorica hamata) nebo šupinová (lorica squamata), byla v prvních dvou staletích po Kr. doplněna plátovou zbrojí (lorica segmentata). Jádro ochranné zbroje doplňovaly bronzové a železné přilby s lícnicemi a štít, který vedle původně oválného tvaru nabyl podoby obdélníku a později po vzoru barbarských štítů i kruhu. Opasek (cingulum) nesl poboční zbraně, tedy dýku (pugio) a meč, který býval u pěchoty kratší (gladius) a u jízdy či později rovněž u pěchoty delší (spatha). Hlavní zbraní byla většinou zbraň dřevcová, konkrétně kopí (hasta) či posléze oštěp (pilum).
Lindenschmitova práce je pojata jako studie, jež se oborově nachází na hranici kunsthistorie a archeologie. Autor rozebral jednotlivé výstrojní a zbrojní součástky v kontextu tehdejšího stavu poznání s ohledem na antické písemné prameny. Konkrétně se obrací, jak je ostatně uvedeno v názvu, ke skulpturám a archeologickým nálezům z oblasti Porýní. Publikace, doplněná kvalitně zpracovanou obrazovou přílohou, si jistě bez ohledu na starší datum vydání zaslouží pozornost badatelů i laiků, kteří pracují s tematem antického vojenství.
Elektronickou knihu si můžete objednat prostřednictvím služby EoD v Knihovně VHÚ-RHF.
Podmínky služby EoD naleznete zde.
citace:
LINDENSCHMIT, Ludwig. Tracht und Bewaffnung des römischen Heeres während der Kaiserzeit, mit besonderer berücksichtigung der rheinischen Denkmale und Fundstücke. Braunschweig : Friedrich Vieweg und Sohn, 1882. 29 s., obr. příl.