Atlas Minor Gerardi Mercatoris z roku 1634 představuje nejstarší položku v rámci fondu Map v Knihovně VHÚ Praha. Než se ale zaměříme na vlastní knihu, bude dobré si stručně představit osobu jejího autora. Tím nebyl nikdo jiný, než známý vlámský kartograf, matematik a filozof Gerhard Mercator (1512–1594), jehož jméno nesmí chybět v žádné syntéze dějin kartografie. A to při nejmenším hned ze dvou důvodů. Jednak vynalezl nový způsob mapového zobrazení, které je po něm i pojmenováno a je možné jej charakterizovat jako válcové konformní zobrazení. Nesmíme však opomenout ani skutečnost, že právě díky němu získalo slovo atlas současný význam, tedy kolekce map.
Vlastní Atlas Minor shrnuje Mercatorovo dílo, které je zároveň i rozšířeno prací vlámského kartografa, rytce a nakladatele Jodoca Hondia (1563–1612). Jeho první vydání z roku 1606 vyšlo až po Mercatorově smrti. Kniha se stala velice oblíbenou a byla v Amsterdamu pravidelně vydávána po celou první polovinu 17. století jak v latině, tak v němčině. Naše vydání z roku 1634 bylo vytištěno tiskařem Johannem Janssoniem. Knižní korpus byl opatřen lepenkovou vazbou potaženou pergamenem, která se dodnes dochovala.
Atlas obsahuje 143 map, které doplňují poutavé texty k jednotlivým geografickým územím. Na začátku je pojednáno o celém světě a následně o jednotlivých světadílech vyjma Austrálie objevené až roku 1605. Poté se autor zabývá konkrétními menšími či většími zeměpisnými celky, kdy rozebírá původ jména území, jeho obyvatele, plodiny, hory, dějiny, města, řeky, lesy, správu a zvyky. Evropa je pokryta komplexně, přičemž nejvíce pozornosti obdržely Britské ostrovy, Pyrenejský poloostrov, Francie, Benelux, Německo a Itálie. České země zastupují dvě mapy (Čech a Moravy) s patřičným komentářem. U Afriky je reflektována její horní polovina. Asie je zachycena několika mapami. Z Ameriky jsou v zásadě reflektována území zabraná Evropany.
Kromě toho, že Atlas Minor představuje zajímavý kartografický pramen 2. poloviny 16. století, tak může představovat rovněž zajímavý a poučný zdroj informací pro laického čtenáře.
Knihu si můžete přečíst on-line zde.
Citace:
MERCATOR, Gerardus. Atlas Minor Gerardi Mercatoris. Amsterodam : Joannes Janssonius, 1634. 651, [3] s.