Útoku na Sovětský svaz v červnu 1941 se kromě nacistického Německa zúčastnilo i mnoho dalších evropských národů, kromě jiných například Finové, Italové, Rumuni, Maďaři a v neposlední řadě i vojáci Slovenské republiky, tehdejšího Hitlerova spojence. Spolu s německou armádou prošli tvrdými boji na Ukrajině, aby se nakonec během letní ofenzívy roku 1942 probojovali až do předhůří Kavkazu. Tam se však německý blitzkrieg vyčerpal a na slovenské vojáky čekal dlouhý ústup. Tím bysme se však dostali nad rámec událostí, které v duchu doby líčí tato propagandisticky zabarvená publikace.
Jak je z názvu patrné, kniha se snaží mapovat vojenské tažení let 1941 – 1942. K tomu ji na místo textu slouží především černobílé fotografie, kterých je v knize asi 300. Přesto, že nosné jádro knihy je činnost frontových útvarů slovenské armády, opomenuto není ani působení jejích týlových složek a Zajišťovací divize. Mezi mnoha autentickými snímky jsou pak v knize zařazeny i fotky, které evidentně nevznikly během bojových situací ale byly zinscenovány pro účely propagandy či výcviku. Tak se například můžeme stát svědky toho, jak tanky Škoda LT vz. 35 ve slovenských barvách bojují se sovětskými tanky. Doprovodný text knihy je omezen na nezbytné minimum, téměř všechny psané údaje jsou kromě slovenštiny i v němčině a italštině. Pro lepší orientaci kniha obsahuje i mapovou přílohu s vyznačenými místy nasazení a bojových akcí.
Vydání knihy předcházel první slovenský celovečerní film, který vznikl roku 1942 v režii I. J. Kovačeviče pod názvem „Od Tatier po Azovské more“. Kniha byla vydána v roce 1943 k čtvrtému výročí slovenské samostatnosti.
citace:
Od Tatier po Kaukaz. [Bratislava] : Ministerstvo národnej obrany, 1943. 226 s.