Cyklostylovaný strojopis určený důstojníkům československé armády ve Velké Británii poskytuje stručný návod k zpravodajskému využití válečných zajatců.
Na úvodních stranách je v krátkosti představen smysl obranného zpravodajství a jeho obecné úkoly. V jednotlivých bodech následuje seznámení s konkrétní problematikou: od okamžiku získání zajatce a jeho odsunu z bitevní čáry, až po výslech zpravodajským důstojníkem na úrovni praporu (tzv. „výslech pro taktické účely“), přičemž součástí je poučení o způsobu vedení takového výslechu. Často se hovoří o dosavadních zkušenostech britských jednotek s německými zajatci. Autor brožurky sice nereflektuje existenci ženevských konvencí, přesto jsou vojáci nabádáni, aby zajatce v žádném případě neusmrcovali ani svévolně neokrádali. Především z důvodu zpravodajské hodnoty zajatců samých i předmětů a dokumentů u nich nalezených. Poslední strany obsahují příklady doporučených formulářů pro výslech. Velká pozornost se v nich klade na indicie naznačující možné použití bojových plynů.
Příručka sama zdůrazňuje, že uvedené informace nejsou v žádném případě zákonem, naopak od zpravodajského důstojníka se očekává pružnost v jednání. Přesná datace je u exilových publikací tohoto druhu obtížná; lze se domýšlet, že tato instrukce vznikla někdy mezi léty 1941 a 1944 „kdesi v Anglii“, stalo se tak pro potřeby „Školy pro výchovu důstojníků pěchoty v záloze“.
Tento tisk získala Knihovna VHÚ Praha z knižní pozůstalosti po římskokatolickém duchovním Hugo Vaníčkovi, jenž v průběhu druhé světové války vykonával duchovní službu u našich jednotek na západní frontě.
Tato Kniha týdne je k dispozici ke stažení v Přílohách.
citace:
Obranné zpravodajství : Výslech zajatců. [Velká Británie] : Škola pro výchovu důst. pěch. v zál., [194-]. 15 s.
příloha:
Výslech zajatců