Mezi přední knihy, které je možné nalézt v Knihovně VHÚ, patří též světová kronika „Fasciculus temporum“. Jedná se totiž o druhý nejstarší tisk zmíněné knihovny, který spadá do skupiny prvotisků neboli inkunábulí. Je psán v latinském jazyce a obsahuje nástin obecných dějin od stvoření světa až do roku 1484. Vzešel z pera německého dějepisce Wernera Rolewincka, který žil v letech 1424–1502. Za zmínku stojí skutečnost, že studoval práva na kolínské univerzitě a následně vstoupil do kartuziánského řádu. Jeho tvorba obsahuje spisy teologické, právní a historické. Dílo „Fasciculus temporum“ se od roku 1474, ze kdy je znám autorizovaný tisk z Kolína nad Rýnem, až do konce 15. století dočkalo asi 35 vydání. Exemplář uložený v Knihovně VHÚ vyšel někdy po 6. dubnu 1490 ze štrasburské dílny Johanna st. Prüsse, jehož působení je doloženo v letech 1480–1510.
Alespoň část života této inkunábule je poměrně dobře zmapovaná díky nadstandardnímu dochování vlastnických poznámek na titulním listu. Zápisy jsou napsány ve třech chronologických vrstvách. V nejstarší je obsažena datace 3. května 1551 a řecký nápis „Anechú kai apechú.“ znamenající v překladu heslo „Trp a odříkej se!“, které je spojováno s řeckým filozofem Epiktétem a stoicismem. Lze usuzovat, že tato rukopisná poznámka vznikla v monastickém prostředí. Druhá vrstva obsahuje informaci, že 4. srpna 1673 koupil tuto inkunábuli Plazidus Büchs, který byl v letech 1672–1691 opatem benediktinského kláštera Münsterschwarzach v Bavorsku. Kniha zůstala v klášteře nejpozději do roku 1803, kdy došlo k jeho zrušení v rámci sekularizace bavorským kurfiřtem Maxmiliánem. Patrně do tohoto období spadá poslední vlastnická poznámka z titulního listu, ze které vyplývá, že si konvolut koupil Valentin Nealand.
„Fasciculus temporum“ je svázán dohromady s jedním mladším prvotiskem zaměřeným na genealogii. Jejich vazba vznikla patrně v druhé polovině 17. století v knihovně kláštera Münsterschwarzach. Je lepenková, přičemž desky jsou potaženy pergamenem. Z přední i zadní desky původně vystupovaly dvě zelené šňůrky. Zdobení vazby je skromné formou slepotisku: při krajích desek jedna linka a v jejích rozích a uprostřed jednoduchý rostlinný ornament. Kromě toho jsou do přední desky vtlačeny iniciály „C. M. S.“
Text doprovází dvacet dřevořezů o devíti druzích. Nejčastěji se opakuje vyobrazení opevněného města s kopulemi (9x), méně pak hvězda s ohonem (3x) a hořící město (2x). Jedenkrát je zastoupen dřevořez audience dvou mužů u panovníka, pevnosti, věže, Krista, dvou prapodivných tvorů a člověka s psí hlavou. Dodatečné zdobení je provedeno dvěma způsoby: rubrikací a kolorováním. Červená rubrikace je prováděna důsledně a zvýrazňuje versálky, záhlaví a velká písmena. Červená barva rovněž slouží k častému podtrhávání a k oddělování chronologických zápisů. Naproti tomu náhodné a hrubé kolorování na vzhledu spíše ubírá. Vyjma jednoho dřevořezu nejsou tyto zásahy dovedeny do konce. K dobarvování je používáno zejména červené. Místy je doplňováno žlutou, hnědou, světle červenou a velice sporadicky zelenou.
Vyskytují se četné rukopisné marginální poznámky z přelomu 15. a 16. století, jejichž jazykem je rovněž latina.
Elektronickou knihu si můžete objednat prostřednictvím služby EoD v Knihovně VHÚ-RHF.
Podmínky služby EoD naleznete zde.
citace:
ROLEWINCK, Werner. Fasciculus temporum omnes antiquorum cronicas complectens. Strassburg : Johann Prüss [1490]. [6], XC, [1] l.