Brožura určená příslušníkům československé armády ve Velké Británii seznamuje své čtenáře s legendárním americkým samopalem (v dobové terminologii kulometnou pistolí) Thompson M1928. Místo úvodu nás ryze účelová a vojensky strohá příručka přivítá takticko-technickými daty a jednoduchým uživatelským popisem samopalu, následuje podrobnější seznámení s mechanismem a hlavními částmi zbraně. Druhá polovina textu se pak věnuje obsluze samopalu, především jeho údržbě, bezpečnostním zásadám, střelivu a samozřejmě samotné střelbě. Všechny měřitelné hodnoty jsou uváděny v anglických mírách. Brožuru uzavírá neodmyslitelná obrazová příloha.
Samopaly Thompson M1921 a M1928 se ve výzbroji britské armády objevily po prvních válečných zkušenostech v r.1940, uplatnění našly především jako zbraň poddůstojníků - velitelů družstev, v průběhu války pak byly nahrazovány domácím samopalem Sten. Tento trend se nevyhnul ani československým jednotkám. Výjimečně můžeme Thompsony u našich vojáků nalézt ještě v roce 1945.
Autorské i nakladatelské údaje u obdobných příruček našich vojáků zpravidla chybí a ani tato práce není výjimkou, z titulního listu se dozvídáme že text vznikl „kdesi v Anglii“ pro potřeby „Školy pro výchovu důstojníků pěchoty v záloze“, zřejmě se tak stalo během roku 1941.
Tento tisk se do fondu knihovny VHÚ Praha dostal jako část pozůstalosti po římskokatolickém duchovním Hugo Vaníčkovi, jenž v průběhu druhé světové války vykonával duchovní službu u našich jednotek na západní frontě. Za projevenou osobní statečnost, kterou prokázal již během bojů ve Francii roku 1940, mu byl udělen Čs. válečný kříž 1939.
citace:
Kulometná pistole „Thompson“ vz.28. [Velká Británie]: Škola pro výchovu důst. pěch. v zál., [194?]. 28 s., 5 obr.