Vojenský historický ústav Praha se dvakrát prezentoval ve vysílání České televize

Vojenský historický ústav Praha se dvakrát prezentoval ve vysílání České televize

11. 02. 2019

Na obrazovkách České televize se v pořadu Události a komentáře na ČT 24 v pátek 9. února objevil historik VHÚ kapitán Pavel Stehlík, který zde hovořil o projektu Orální historie týkající se zahraničních misí Armády České republiky. Česká televize  také uvedla v neděli 10. února 2019 ve svém pořadu Toulavá kamera na ČT 1 reportáž o muzeu v moravské posádce Hranice, které bylo vybudováno v rámci projektu Posádková muzea pod záštitou VHÚ Praha.

 

Reportáž v pořadu Toulavá kamera o délce zhruba pěti minut představila celou posádkovou muzejní expozici, která vznikla pod vedením VHÚ. Hlavním průvodcem po expozici byl tiskový mluvčí 7. mechanizované brigády, kapitán Ladislav Kabát, v reportáži také vystoupil Petr Cimala, kronikář Vojenské akademie Hranice. Vojenský historický ústav Praha se na přípravě expozice podílel v širokém spektru činností: šlo jak o ideovou a myšlenkovou přípravu, tak návrh členění prostoru, náplň jednotlivých částí expozice i celkové barevné pojetí.

Zmíněn byl vznik expozice a významné osobnosti z vojenské historie, které prošly branou hranických kasáren. Kasárna v minulosti navštívil císař František Josef I., německý císař Vilém II., následník trůnu František Ferdinand d´Este a další. Na zdejší akademii studoval také Otakar Jaroš nebo Adolf Opálka. Trénoval zde například i Emil Zátopek. Historie hranické posádky se píše už více než 160 let, nejvýznamnějším obdobím byla éra do roku 1950, do kdy zde sídlila vojenská akademie.

V reportáži byly zmíněny různé části kasáren, například botanická zahrada, jízdárna, kuželna, plynojem, hasičská zbrojnice, veterinární stanice a další. Část reportáže zavedla diváky do znovu rekonstruovaného Zrcadlového sálu s obrazem prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka od Jaroslava Riedla; jedná se o největší jezdecký portrét prezidenta Masaryka. Část reportáže byla věnovaná i místní kapli sv. Barbory, patronky dělostřelectva; hraničtí doufají, že kaple bude v budoucnu opravena.

Z jednotlivých exponátů muzea  byla zmíněna například dělostřelecká houfnice 122 mm, vzor 38/74, která tvoří historickou spojnici mezi obdobím meziválečným a poválečným, kdy v Hranicích sídlily dělostřelecké útvary.

Celou reportáž je možné vidět na tézto adrese webu České televize ZDE. Článek o hranickém muzeu ze stránek VHÚ je k přečtení ZDE.

*

V pátek 9. února 2019 vystoupil v pravidelném publicistiko-zpravodajském pořadu České televize Události a komentáře, který uvádí program ČT 24, také historik VHÚ, kapitán Pavel Stehlík. Ten zde hovořil o své válečné zkušenosti v Afghánistánu, o raketovém útoku, jehož byl účastníkem, ale také o osobním prožitku vážné nemoci, s níž bojoval po  návratu z mise. Stehlík dále zmínil knihu Do temnoty, v níž mapoval své zkušenosti českého vojáka v Afghánistánu.

Hovořil také o nové expozici v Armádním muzeu Žižkov, která zde bude po rekonstrukci budovy otevřena a jejíž nedílnou součástí bude část věnovaná zahraničním operacím Armády České republiky po roce 1993. Zahraniční působení AČR bylo významným tématem rozhovoru: Vojenský historický ústav Praha tuto činnost mapuje a touto oblastí se také Pavel Stehlík ve VHÚ zabývá.

"Moje působení ve VHÚ se nese ve znamení zahraničních operací, které staly novodobou vojenskou tradicí Armády České republiky, která zároveň vychází z tradice legionářské a prvorepublikové, i tradice druhoválečného odboje, " zmínil Stehlík.

Stehlík konkrétně a podrobněji hovořil o projektu Pamět vojáka - příběh zahraničních operací, v jehož rámci vyjíždějí pracovníci VHÚ za vojáky z misí a zaznamenávají jejich vzpomínky. Tento projekt navázal na již téměř deset let trvající aktivity Vojenského historického ústavu Praha, které se zaměřily na monitoring novodobých misí a soustředily se především na akviziční činnost, respektive získávání předmětů přímo z místa působení našich vojáků.

Třetím tématem rozvoru byla i vzpomínka na štábního praporčíka Patrika Štepánka, který v Afghánistánu zemřel v roce 2018. Česká televize uvedla v rámci rozhovoru v pořadu Události a komentáře i zvukový záznam o práci vojáka v Afghánistánu, který s Patrikem Štěpánkem pořídil kpt. Stehlík právě v roce 2018, krátce před jeho smrtí.

Rozhovor s kpt. Stehlíkem si můžete prohlédnout ZDE. Rozhovor začíná v čase 22.49.

RED

Aktuálně



Díly PRIMA Historie představující techniku ze sbírek VHÚ Praha mají půl milionu shlédnutí. Seriál pokračuje historickými tématy

Díly PRIMA Historie představující techniku ze sbírek VHÚ Praha mají půl milionu shlédnutí. Seriál pokračuje historickými tématy

15. 03. 2025
Seriál kanálu PRIMA CNN s názvem PRIMA HISTORIE, který vzniká v úzké spolupráci…
"Noty" k hitlerovské okupaci naší vlasti v březnu 1939 byly rozdány již den předtím. Podívejte se na minutovník cesty do nacistického pekla

"Noty" k hitlerovské okupaci naší vlasti v březnu 1939 byly rozdány již den předtím. Podívejte se na minutovník cesty do nacistického pekla

14. 03. 2025
Středa 15. března 1939 vstoupila do našich dějin jako počátek jednoho z nejčernějších…
Most u Remagenu rozzuřil Hitlera

Most u Remagenu rozzuřil Hitlera

14. 03. 2025
Letos uplyne 80 let od osvobození Československa a konce druhé světové války.…
Nová výstava „Jaro 1945 – čas nadějí a iluzí“ před budovou Generálního štábu AČR popisuje závěrečnou fázi 2. světové války

Nová výstava „Jaro 1945 – čas nadějí a iluzí“ před budovou Generálního štábu AČR popisuje závěrečnou fázi 2. světové války

13. 03. 2025
Vernisáž výstavy „Jaro 1945 – čas nadějí a iluzí“ proběhla před budovou…
Podívejte se na techniku, která byla nasazena v ostravské operaci

Podívejte se na techniku, která byla nasazena v ostravské operaci

12. 03. 2025
Další díl seriálu Novinky.cz 1945 - Rok osvobození se věnuje ostravské operaci.…