První představený film byl zaměřen na vojáky Slovenského štátu na východní frontě, jež se stali poté vojáky 2. československé parabrigády v Sovětském svazu. V úterý 24. června 1941 Slovenský stát vypověděl Sovětskému svazu válku. Ne všichni vojáci však chtěli stát na straně nacistického Německa, docházelo tak k ojedinělým přeběhnutím slovenských vojáků a později celých jednotek do sovětského zajetí. Právě tito vojáci pak tvořili páteř 2. československé paradesantní brigády.
Diváci mohli v úvodu přednášky sledovat vesměs propagandistické snímky, na nichž byla například k vidění hlášení o zběhnutí vojáků z armády Slovenského státu, který se připojil k nacistickému Německu. Vyšlo najevo, že mnoho vojáků odmítlo bojovat proti Rusům, nakonec jich zběhlo více než pět tisíc – ať už do sovětského zajetí nebo do ukrajinských partyzánských jednotek. „Vojáci chtěli přežít, zběhnutí byla jednou z cest, jak toho dosáhnou, jakkoli je provázel strach a nejistota,“ glosoval záběry historik Tomáš Jakl. Na začátku roku 1944 pak vznikla 2. československá paradesantní brigáda, jejíž většinu tvořili Slováci.
Další dva snímky byly věnovány 1. československému samostatnému polnímu praporu v Buzuluku, jehož velitelem byl Ludvík Svoboda. Je na nich zachycen výcvik vojáků v Buzuluku, ale také převzetí bojového praporu. Snímky nemají komentář, ale výcvik vojáků rámuje hudba – kromě jiného i sokolský pochod Lví silou. Nahrála ji patrně „hudební četa 42“. Ta vznikla v roce 1942 v Buzuluku, s příchodem Víta Nejedlého v květnu 1943 přerostla v Armádní umělecký soubor.
Na záběrech z roku 1942, které natočilo Kujbyševské studio dokumentárních filmů, je zachycen například pozdější hrdina Sovětského svazu Otakar Jaroš, významní pováleční političtí představitelé Ludvík Svoboda a Bohumír Lomský, budoucí generálové ČSLA Vladimír Janko a Jaroslav Dočkal a také, po válce perzekvovaný, Ladislav Bedřich. Závěrečnou část tvoří reportážní sekvence z návštěvy ministra národní obrany československé exilové vlády generála Sergěje Ingra u československých vojáků v Buzuluku. „Polní prapor tvořila asi tisícovka vojáků, kteří nejprve nosili britské uniformy, které v armádních skladech zanechali Poláci. Prapor měl v začátku pouze padesát pušek, adekvátní výzbroj českoslovenští vojáci obdrželi až na podzim, do té doby používali dřevěné atrapy,“ připomněl historik Jindřich Marek.
Záběry rovněž zachytily moment z ledna roku 1943 - kdy 1. polní prapor obdržel z rukou velitele československé vojenské mise v SSSR Heliodora Píky svůj bojový prapor. Na slavnostní přehlídce prapor nese Osvald Šafařík, který byl praporečníkem československé jednotky.
Po několika kratších němých sekvencích, zachycujících přehlídky 1. československé samostatné brigády v SSSR, znovu také 2. československé paradesantní brigády v SSSR a nakonec i 1. československého armádního sboru v SSSR, byla na závěr zařazena ozvučená pasáž ze sovětského dokumentárního filmu Osvobozené Československo, zajímavá například zachycením hlasu československého exilového prezidenta Edvarda Beneše.
Úterý 15. dubna 2025 v 18 hod., kinosál Armádního muzea Žižkov: PRVNÍ SVĚTOVÁ VÁLKA – cyklus přednášek – Zdravotnictví
Přednáška se zaměří na přiblížení základních poznatků o vojenském zdravotnictví za první světové války a na výzvy, kterým v průběhu válečných let muselo čelit. S ohledem na české prostředí bude pozornost věnována především vojenské zdravotní službě rakousko‑uherské armády a vojska čs. legií. Dotkne se též vývoje dobové medicíny, pro niž válka paradoxně představovala v určitých odvětvích velký pokrok. přednáší: Mgr. Petr Matějček
Čtvrtek 24. dubna 2025 v 18 hod., kinosál Armádního muzea Žižkov: KOMENTOVANÉ FILMY ZE SBÍRKY VOJENSKÉHO HISTORICKÉHO ÚSTAVU PRAHA – Československá samostatná obrněná brigáda u Dunkerque a její cesta domů
Známé i neznámé černobílé i barevné filmové dokumenty zachycující vylodění Československé samostatné obrněné brigády ve Francii a její bojové nasazení u Dunkerque. Zaznamenána je rovněž její cesta domů, která byla završena slavnostní přehlídkou v Praze 30. května 1945. komentují: PhDr. Jiří Plachý a Ph.D. a PaedDr. Jindřich Marek.
Pro účast na akcích si rezervujte místa: rezervaceakce@vhu.cz. Rezervace místa Vám bude potvrzena.