Den, kdy se v obci u Kladna zastavil život i dějiny

Den, kdy se v obci u Kladna zastavil život i dějiny

10. 06. 2013

Desátého června 1942 byly vyhlazeny Lidice, nevelká obec u Kladna, severozápadně od Prahy. Jméno této vesnice se stalo již během druhé světové války jedním ze symbolů nacistického teroru a hrůzovlády.

Dne 27. května 1942 zaútočila dvojice československých vojáků na významného nacistického zločince Reinharda Heydricha, který o několik dní později podlehl svým zraněním. Akce se uskutečnila i přes výhrady některých činitelů domácího odboje, kteří se obávali brutální odvety.

Již první hodiny po atentátu daly jejich obavám za pravdu. V odpoledních hodinách byla zastavena železniční doprava a řetěz hlídek prakticky odřízl hlavní město. Byl vyhlášen výjimečný stav a v nočních hodinách, poté co do Prahy dorazil prapor německé ochranné policie, začala rozsáhlá razie. Zúčastnilo se jí 4 500 příslušníků bezpečnostní a pořádkové policie, zbraní SS, ozbrojených formací NSDAP a protektorátní policie.

O půl šesté odpoledne pražský rozhlas odvysílal zprávu, která se ihned rozšířila. Na dopadení pachatelů byla vypsána odměna 10 miliónů korun. Každý, kdo přechovával pachatele, poskytl jim pomoc - nebo věděl o nich, jejich úkrytu a neoznámil to, měl být zastřelen s celou rodinou. Pro veškeré civilní obyvatelstvo byl vyhlášen zákaz vycházení od 21. hodiny večerní do 6. hodiny ranní. Kdo se objevil na ulici a nezůstal stát na první výzvu, byl by zastřelen.

Výjimečný stav se následujícího dne rozšířil na celé území protektorátu. S okamžitou platností byly zakázány všechny shromáždění českého obyvatelstva, divadelní představení, koncerty atd. V Praze a Brně obnovily svou činnost stanné soudy. Rozčilený Hitler požadoval ihned zastřelit odvetou deset tisíc českých rukojmí – vězně v koncentračních táborech i osoby podezřelé z nepřátelské činnosti.

Přesto, že parašutisté zahynuli 18. června v obklíčeném kostele sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici, nacisté stanné právo odvolali až 3. července. Ani projevy loajality organizované především ministrem lidové osvěty Emanuelem Moravcem – dne 2. června složilo přísahu věrnosti říši na Staroměstském náměstí 60 tisíc lidí, 3. července se konala obdobná manifestace na Václavském náměstí – neodradily nacisty od pomsty.

Současně se po atentátnících rozběhlo rozsáhlé pátrání, během něhož byly prověřeny více než 4 milióny osob. Stále se však nedařilo objevit sebemenší stopu. Tíživá atmosféra, strach i obavy z následků dopadly na všechny obyvatele protektorátu.

Také obyvatelé Lidic, malé vesnice nedaleko od Kladna, nebyli výjimkou. O jejich osudu rozhodl celý řetěz náhod. Jedním z projevů pomsty se mělo stát vyhlazení některé z vesnic, pokud možno v blízkosti velkého průmyslového střediska, aby dojem byl co nejúčinnější. Významnou roli sehrála snaha úředníků gestapa, sicherheitsdienstu a ostatních složek podílet se na dopadení atentátníků. S tím by jistě bylo spojeno povýšení, získání vyšší funkce i materiální požitky. Současně se obávali, aby některý z nich nepřehlédl důležitou stopu, což by bylo přinejmenším spojeno s odesláním na východní frontu.

Kola smrtící mašinérie uvedl do pohybu nenápadný dopis doručený dne 3. června do továrny Palaba firmy Pála ve Slaném. V levém dolním rohu bylo napsáno „Andulka, závodní číslo 210“. Dopis byl otevřen a obsahoval tento text:

„Drahá Aničko,

Promiň, že ti píši tak pozdě, a snad mne pochopíš, neboť víš, že mám mnoho práce a starostí. Co jsem chtěl udělat, tak jsem udělal. Onoho osudného dne jsem spal někde na Čabárně. Jsem zdráv. Na shledanou tento týden a pak se již neuvidíme. Milan.“

Dopis putoval na četnickou stanici a odtud do úřadovny kladenského gestapa. Šlo o dopis Václava Říhy z Vrapic devatenáctileté dělnici Anně Maruszákové. Říha se několikrát s Annou sešel, protože však byl ženatý, chtěl vztah ukončit, a proto také předstíral, že je zapojen do partyzánské činnosti. To stačilo, aby se pozornost upřela na Kladensko.

Anna Maruszáková byla zatčena a ihned na Kladně vyslechnuta. Současně u ní byla provedena domovní prohlídka. Během výslechu Maruszáková uvedla, že 27. května mluvila s neznámým mužem, který prohlásil, že je Josef Horák z Lidic. Ihned se rozběhlo pátrání a bylo zjištěno, že v Lidicích opravdu nějaký Horák žil – šlo o bývalého poručíka československého letectva, který byl od 28. srpna 1939 na útěku a proslýchalo se, že uprchl do Velké Británie. V Lidicích žil před válkou také bývalý poručík dělostřelectva Josef Stříbrný. I on byl od roku 1939 nezvěstný a měl být zapojen do zahraničního odboje. Jakoby tyto informace do sebe opravdu zapadaly.

Výsledky prohlídky jak v osadě Čabárna, tak v Lidicích, však nepřinesly žádný výsledek. Do rukou gestapa se dostalo jen několik fotografií Horáka a Stříbrného, dvě ohořelé lovecké pušky, jeden revolver a broky v plechovce. Všechny osoby, které Maruszáková zmínila, byly ihned zatčeny a vyslýchány. Přesto, že bylo zřejmé, že s atentátníky nemají nic společného, pouhá zmínka o tom, že měly předat zprávu, je stála život. Tak byli 16. června popraveni Václav Michalský i jeho manželka Jarmila.

O osudu Lidic rozhodl rozhovor Karl Hermanna Franka s Adolfem Hitlerem v Berlíně dne 9. června. Okamžitě byli vyrozuměni velitel pořádkové policie, náčelník služebny státní policie v Praze, velitel standarty SS a další funkcionáři, do pohotovosti byly na Kladensku uvedeny složky gestapa, ochranné policie, bezpečnostní služby a protektorátní policie. Obec byla obklíčena a nikdo ji už nesměl opustit. Akce začala hodinu před půlnocí. Starostu obce přinutili odevzdat celé jmění obce a kampeličky i přehledy o počtu obyvatel, stavu zásob a hospodářského zvířectva.

Po půlnoci začaly jednotlivé skupiny dům od domu budit obyvatele Lidic. Měli se co nejrychleji obléknout a vzít si s sebou cenné věci. Muži starší patnácti let byli odváděni do Horákova statku, ženy a děti do budovy místní školy. Později byly naloženy na nákladní auta a uvězněny ve školní budově v Kladně. Ty, které přežily, se o osudu svých mužů dozvěděly až po válce.

O sedmé hodině ráno byla z Horákova statku vyvedena první skupina lidických mužů a zastřelena. Mrtví byli ponecháni tam, kde padli a další muži se museli postavit před ně. Zazněla salva a mrtví klesli k zemi. Svému osudu neunikli ani havíři, kteří byli na noční směně na Kladně, ani horník Bohumil Pospíšil, který v té době ležel v kladenské nemocnici. Po vyléčení byl v říjnu 1942 popraven. Milostné vzplanutí k Václavu Říhovi zaplatila svým životem i Anna Maruszáková.

O akci v Lidicích bylo vydáno toto úřední prohlášení:

„Během pátrání po vrazích SS-Obergruppenführera Heydricha byly zjištěny nezvratné důkazy, že obyvatelstvo obce Lidice u Kladna poskytovalo podporu a pomoc okruhu pachatelů, který přichází v úvahu. Příslušné důkazy byly zjištěny bez pomoci místního obyvatelstva, třebaže na věc bylo dotazováno. Stanovisko k atentátu tímto projevené je zdůrazňováno dalšími činy říši nepřátelskými, jakými jsou například nálezy protistátních tiskovin, skladišť zbraní a munice, ilegální vysílačky a neobyčejně velkého množství zboží, které podléhá řízenému hospodářství, okolností, že v aktivních nepřátelských službách v zahraničí jsou obyvatelé jmenované obce.

Protože se obyvatelé této vesnice svou činností a podporou vrahů SS Obergruppenführera Heydricha co nejhrubším způsobem provinili proti vydaným zákonům, byli dospělí muži zastřeleni, ženy dopraveny do koncentračního tábora a děti dány do náležitého vychování. Budovy obce byly srovnány se zemí a jméno obce vymazáno.“

Lidice sice zanikly, z paměti lidí však nevymizely.

Jaroslav Láník

Aktuálně



Díly PRIMA Historie představující techniku ze sbírek VHÚ Praha mají půl milionu shlédnutí. Seriál pokračuje historickými tématy

Díly PRIMA Historie představující techniku ze sbírek VHÚ Praha mají půl milionu shlédnutí. Seriál pokračuje historickými tématy

15. 03. 2025
Seriál kanálu PRIMA CNN s názvem PRIMA HISTORIE, který vzniká v úzké spolupráci…
"Noty" k hitlerovské okupaci naší vlasti v březnu 1939 byly rozdány již den předtím. Podívejte se na minutovník cesty do nacistického pekla

"Noty" k hitlerovské okupaci naší vlasti v březnu 1939 byly rozdány již den předtím. Podívejte se na minutovník cesty do nacistického pekla

14. 03. 2025
Středa 15. března 1939 vstoupila do našich dějin jako počátek jednoho z nejčernějších…
Most u Remagenu rozzuřil Hitlera

Most u Remagenu rozzuřil Hitlera

14. 03. 2025
Letos uplyne 80 let od osvobození Československa a konce druhé světové války.…
Nová výstava „Jaro 1945 – čas nadějí a iluzí“ před budovou Generálního štábu AČR popisuje závěrečnou fázi 2. světové války

Nová výstava „Jaro 1945 – čas nadějí a iluzí“ před budovou Generálního štábu AČR popisuje závěrečnou fázi 2. světové války

13. 03. 2025
Vernisáž výstavy „Jaro 1945 – čas nadějí a iluzí“ proběhla před budovou…
Podívejte se na techniku, která byla nasazena v ostravské operaci

Podívejte se na techniku, která byla nasazena v ostravské operaci

12. 03. 2025
Další díl seriálu Novinky.cz 1945 - Rok osvobození se věnuje ostravské operaci.…