Dnes si připomínáme 80 let od "Dne D". Vylodění v Normandii podporovali i českoslovenští piloti

Dnes si připomínáme 80 let od "Dne D". Vylodění v Normandii podporovali i českoslovenští piloti

06. 06. 2024

Od vylodění spojeneckých vojsk v Normandii je to dnes 80 let. Připomeňme si "Den D" nebo také operaci OVERLORD, která byla dlouho připravována. Touto operací byla vytvořena západní fronta, která umocnila historický přelom, k němuž došlo v letech 1942 a 1943 na všech frontách evropského, severoafrického i tichomořského bojiště. Nemalý podíl na této operaci měli také českoslovenští piloti. Osmdesáté výročí bude dnes připomínat i zpravodajský kanál ČT 24, který odvysílá rozhovory s experty Vojenského historického ústavu Praha z terasy Armádního muzea Žižkov. Detaily vylodění vysvětlí ředitel historicko-dokumentačního odboru VHÚ PhDr. Jiří Rajlich, Ph.D. (od 11.30) a jeho kolegové – historici PaedDr. Jindřich Marek (od 12.30) a Mgr. Tomáš Jakl, který bude ve studiu zpravodajské stanice (cca od 13.30).

Vzpomínky na 80 let od největší námořní invaze v historii, která byla připravována pod kódovým označením OVERLORD dnes zarezonují celou Evropou i zámořím. Připomeňme si podíl československých vojáků, kteří neváhali nasadit své životy v boji proti nacistickému Německu. Ještě na počátku roku 1944 situace hlavního, nejsilnějšího a nejnebezpečnějšího protivníka nevyhlížela – přinejmenším opticky – tak katastrofálně. Ačkoli nacistické Německo v minulém roce muselo opustit severoafrické bojiště a odpadl i jeho dosavadní italský spojenec, dosud kontrolovalo rozsáhlé prostory evropského kontinentu. V západní Evropě a ve Skandinávii ovládalo prakticky všechny své územní zisky z let 1940 a 1942 a na Balkáně většinu území, podmaněných roku 1941. Navzdory řadě porážek, utrpěných na východní frontě, stále svíralo Leningrad a bojovalo ještě hluboko v Bělorusku, na Ukrajině a na Krymu. Ačkoli jeho jižní spojenec loni kapituloval, v Itálii se Německu poměrně úspěšně dařilo zadržovat spojenecká vojska napříč Apeninským poloostrovem.

O několik měsíců později se však leccos změnilo. Na konci roku 1944 bojovali Spojenci již na severu Itálie a jak na Západě, tak i na Východě se bojovalo již na vlastním území Německa, od něhož se mezitím odvrátila většina jeho dosavadních spojenců a přešla do protivníkova tábora.

Přečtěte si více o detailech přípravy OPERACE OVERLORD,

Zapojení československých křídel do operace OVERLORD

Do vzdušné podpory útočících spojeneckých jednotek byli zapojeni také českoslovenští piloti RAF. Více o jejich bojovém nasazení se dozvíte v tomto článku.

O detailech zapojení československých vojáků hovořil den před 80. výročím vylodění v Normandii ředitel historicko-dokumentačního odboru VHÚ PhDr. Jiří Rajlich, Ph.D. s redaktorem Alexem Švamberkem v podcastu Historie na serveru Novinky.cz

Tématu jsme se věnovali například také v rubrice Fotografie týdne konkrétně v tomto příspěvku.

V roce 2014 připravili experti Vojenského historického ústavu Praha výstavu, která mapovala detaily vylodění v Normandii. Můžete na ni podívat na tomto odkazu. Zveřejnili jsme také řadu snímků z Dne D, konkrétně v tomto příspěvku.

Na našich stránkách se můžete seznámit také s příběhem prvního Čecha na plážích Normandie. Pro rubriku Kalendář hrdinů Lidových novin a serveru Lidovky.cz, ho sepsal historik PhDr. Jiří Plachý, Ph.D. a zveřejněn byl 10. června 2016. Můžete si ho přečíst i v naší rubrice Kalendář hrdinů, která je dostupná i z úvodní strany webu. Konkrétně pak zde.

Při návštěvě Vojenského technického muzea Lešany se můžete také podívat na techniku, kterou v době vylodění v Normandii používali spojenci

Aktuálně



Jak nacisté okupovali československé pohraničí: muzeum promítlo i unikátní záběry

Jak nacisté okupovali československé pohraničí: muzeum promítlo i unikátní záběry

07. 02. 2025
Další projekce z cyklu „Komentované filmy ze sbírky Vojenského historického ústavu Praha“ se…
Dnes je 150 let od narození Františky Plamínkové, stala se obětí heydrichiády

Dnes je 150 let od narození Františky Plamínkové, stala se obětí heydrichiády

05. 02. 2025
V roce 1942 senátorku Františku Plamínkovou zavraždili nacisté při heydrichiádě. Odmítla odsoudit…
Připomínáme si 80 let od Jaltské konference

Připomínáme si 80 let od Jaltské konference

05. 02. 2025
Každou významnou mezinárodní událost provázejí různé konspirační teorie. Výjimkou není ani konference…
Přednáška Za císaře i republiku přeložena o týden

Přednáška Za císaře i republiku přeložena o týden

03. 02. 2025
Z technických důvodu je přednáška přeložena z 11. na 18. února 2025.…
Největší námořní katastrofa v dějinách. Po zásahu sovětských torpéd zahynulo přes 9000 lidí

Největší námořní katastrofa v dějinách. Po zásahu sovětských torpéd zahynulo přes 9000 lidí

03. 02. 2025
Letos uplyne 80 let od osvobození Československa a konce druhé světové války.…