Vzpomínky na 80 let od největší námořní invaze v historii, která byla připravována pod kódovým označením OVERLORD dnes zarezonují celou Evropou i zámořím. Připomeňme si podíl československých vojáků, kteří neváhali nasadit své životy v boji proti nacistickému Německu. Ještě na počátku roku 1944 situace hlavního, nejsilnějšího a nejnebezpečnějšího protivníka nevyhlížela – přinejmenším opticky – tak katastrofálně. Ačkoli nacistické Německo v minulém roce muselo opustit severoafrické bojiště a odpadl i jeho dosavadní italský spojenec, dosud kontrolovalo rozsáhlé prostory evropského kontinentu. V západní Evropě a ve Skandinávii ovládalo prakticky všechny své územní zisky z let 1940 a 1942 a na Balkáně většinu území, podmaněných roku 1941. Navzdory řadě porážek, utrpěných na východní frontě, stále svíralo Leningrad a bojovalo ještě hluboko v Bělorusku, na Ukrajině a na Krymu. Ačkoli jeho jižní spojenec loni kapituloval, v Itálii se Německu poměrně úspěšně dařilo zadržovat spojenecká vojska napříč Apeninským poloostrovem.
O několik měsíců později se však leccos změnilo. Na konci roku 1944 bojovali Spojenci již na severu Itálie a jak na Západě, tak i na Východě se bojovalo již na vlastním území Německa, od něhož se mezitím odvrátila většina jeho dosavadních spojenců a přešla do protivníkova tábora.
Přečtěte si více o detailech přípravy OPERACE OVERLORD,
Do vzdušné podpory útočících spojeneckých jednotek byli zapojeni také českoslovenští piloti RAF. Více o jejich bojovém nasazení se dozvíte v tomto článku.
O detailech zapojení československých vojáků hovořil den před 80. výročím vylodění v Normandii ředitel historicko-dokumentačního odboru VHÚ PhDr. Jiří Rajlich, Ph.D. s redaktorem Alexem Švamberkem v podcastu Historie na serveru Novinky.cz
Tématu jsme se věnovali například také v rubrice Fotografie týdne konkrétně v tomto příspěvku.
V roce 2014 připravili experti Vojenského historického ústavu Praha výstavu, která mapovala detaily vylodění v Normandii. Můžete na ni podívat na tomto odkazu. Zveřejnili jsme také řadu snímků z Dne D, konkrétně v tomto příspěvku.
Na našich stránkách se můžete seznámit také s příběhem prvního Čecha na plážích Normandie. Pro rubriku Kalendář hrdinů Lidových novin a serveru Lidovky.cz, ho sepsal historik PhDr. Jiří Plachý, Ph.D. a zveřejněn byl 10. června 2016. Můžete si ho přečíst i v naší rubrice Kalendář hrdinů, která je dostupná i z úvodní strany webu. Konkrétně pak zde.
Při návštěvě Vojenského technického muzea Lešany se můžete také podívat na techniku, kterou v době vylodění v Normandii používali spojenci