Do Vojenského technického muzea v Lešanech můžete v září o víkendech

Do Vojenského technického muzea v Lešanech můžete v září o víkendech

06. 09. 2024

Zářijové víkendy, které jsou často reklamou na babí léto lákají k výletům, které jste dlouho odkládali. Takovou destinací může být i Vojenské technické muzeum Lešany, které je v září otevřeno právě o víkendech. Uvidíte tanky, které se zapojily do nejrůznějších tankových bitev i legendární růžový tank.

Vojenské technické muzeum Lešany u Týnce nad Sázavou se s hlavní částí sezóny rozloučilo tradičním Tankový dnem, který se již po dvacáté konal poslední sobotu o prázdninách. Reportáž z této akce a fotogalerii si můžete přečíst ZDE.

Jeden z prvních exponátů, které návštěvník uvidí, je růžový tank

V září se areál Vojenského technického muzea otevírá pouze o víkendech. Otevírací doba je 9.30 – 17.30 a poslední návštěvník je do areálu vpuštěn v 17.00 (více detailů ZDE). Jedním z prvních exponátů, který návštěvníci uvidí a často se u něj fotí, je tzv. „růžový tank“. Sovětský tank IS-2 umělec David Černý s přáteli v dubnu 1991 přemaloval na růžovo a byl z toho velký poprask. V tomto článku na portále Rozhlas.cz se dozvíte detaily k přetření tanku na růžovo i k přesunu do našeho muzea.

Stroje bojující v tankových bitvách jsou v Lešanech doslova na každém kroku

V celém areálu Vojenského technického muzea Lešany je více než 700 historických tanků, kanonů, motocyklů, obrněných, nákladních a osobních vojenských vozidel, raketová technika, spojovací a ženijní prostředky a logistický materiál pocházející z období od roku 1890 až do současnosti. Sbírky jsou prezentovány v deseti halách, pod šesti přístřešky a na volném prostranství. Rozsahem a složením svých sbírek, v nichž je zastoupen nejeden světový unikát, se toto muzeum řadí mezi nejvýznamnější evropské instituce svého druhu. Na vlastní oči uvidíte techniku, která se zapojila do řady tankových bitev na nejrůznějších bojištích obou světových konfliktů. Za zmínku také stojí izraelský tank Merkava-I. Vojenské technické muzeum Lešany je jediným muzeem na světě mimo Israel, kde tento stroj je. To svědčí o úzké provázanosti historie Československa a Israele a vděku vedení státu Israel za pomoc, kterou Československo poskytlo kolem roku 1948, kdy byl židovský stát vyhlášen. Pokud se již teď chcete podívat, co vás ve Vojenském technickém muzeu Lešany čeká, můžete se podívat na přehled expozic na tomto odkazu.

Předposlední sobota v září – Dětský den 2024

Pokud jste zvědaví na techniku v pohybu, zapište si do kalendáře datum 21. září 2024. Tento den bude věnován dětem. Pracovníci Vojenského ústavu Praha ve spolupráci s kluby vojenské historie, spolky a dobrovolníky připravili Dětský den 2024.

Bude to zábavný den s řadou soutěží a ukázkou vojenské historické techniky. Děti budou moct vyplnit soutěžní listy zaměřené na exponáty z roku 1944. Za správné odpovědi získají body a ty smění za „Lešanské kačky“. Za ty si pak budou moct pořídit různé tematické odměny. Důležité je si vzít tužku pro zapsání správných odpovědí do soutěžních lístků.

Na cestu do Lešan využijte vlak

Nejlepším způsobem dopravy do Vojenského technického muzea Lešany, který vám navíc připraví nečekané zážitky z cesty, je vlak. Cesta z Prahy vede po trati slavného Posázavského pacifiku a může tak být výletem nejen do historie budování železnice, ale i do minulosti ne tak vzdálené.

Do stanice Krhanice se dostanete linkou S8 (vyjíždí ze stanice Praha hl.n.; a vede přes: Praha-Vršovice; Praha-Krč; Praha-Braník; Praha-Modřany zast.; Praha-Komořany; Praha-Zbraslav.). Z vlakové zastávky je připravena navigace do areálu VTM Lešany. Po krátké procházce přijdete do areálu bývalých dělostřeleckých kasáren, kde je od roku 1996 Vojenské technické muzeum Lešany. Ocitnete se tak v jiné historické paralele, než v té, kterou jste se kochali po cestě z Prahy. Obě ovšem spolu úzce souvisí. Právě železnice byla pro vývoj vojenských konfliktů stěžejním bodem. Přepravovala se po ní vojenská technika, jednotky i zásoby pro ně.

Aktuálně



Jak Češi zachránili Podlapaču

Jak Češi zachránili Podlapaču

02. 04. 2025
Obyvatele chorvatské vesnice Podlapača během války v bývalé Jugoslávii chránili čeští vojáci. Zabránili…
Poklady z depozitáře: Tabulky čistoty rasy posílaly lidi na smrt

Poklady z depozitáře: Tabulky čistoty rasy posílaly lidi na smrt

31. 03. 2025
Už šestý díl seriálu Poklady z depozitáře, který vychází pravidelně jednou za čtrnáct dní na…
V dílnách Armádního muzea Žižkov získávají praktické dovednosti studenti restaurátorství z “Hellichovky”

V dílnách Armádního muzea Žižkov získávají praktické dovednosti studenti restaurátorství z “Hellichovky”

28. 03. 2025
Vojenský historický ústav Praha spolupracuje řadu let s Vyšší odbornou školou grafickou…
Vyšla první letošní Historie a vojenství s hlavní studií věnovanou zapomenutému příběhu z konce druhé světové války

Vyšla první letošní Historie a vojenství s hlavní studií věnovanou zapomenutému příběhu z konce druhé světové války

27. 03. 2025
Historie a vojenství číslo 1/2025 pojednává o zajímavých a méně známých kapitolách…
Za první světové války vznikalo i umění. Přesvědčili se o tom účastníci další přednášky Armádním muzeu

Za první světové války vznikalo i umění. Přesvědčili se o tom účastníci další přednášky Armádním muzeu

26. 03. 2025
Na dva druhy umění, které vznikalo pod rukama vojáků za 1. světové…