Upozorňujeme všechny zájemce o návštěvu Vojenského technického muzea Lešany, že většina příjezdových cesta je rozkopána a je potřeba počítat s velkým zdržením a obrnit se trpělivostí.
Zvlášť upozorňujeme na to, že přes obec KRHANICE neprojedou žádná auta!
Nedá se projet městysem Davle (seznam objízdných tras webu městysu). Je uzavřen i most ve Štěchovicích.
Po konzultaci se Silničním správním úřadem Benešov, který na objížďky dohlíží, doporučujeme tyto trasy:
komfortnější cesta:
TÝNEC nad SÁZAVOU - CHLEBY - NETVOŘICE (na začátku doprava na BŘEŽANY) – LEŠANY
kratší cesta:
TÝNEC NAD SÁZAVOU – PODĚLUSY – BŘEŽANY - LEŠANY
od Prahy:
JÍLOVÉ - KAMENNÝ PŘÍVOZ – LEŠANY !!! POZOR omezena nosnost mostu v Kamenném Přívoze na 3,5 t, a to nejen dopravní značkou, ale i instalací rámu !!!
Provoz mostu v Kamenném Přívoze má přednostní směr jízdy od Jílového. Pro odjezd z VTM Lešany doporučujeme použít cestu směr Týnec nad Sázavou.
Situace se mění v závislosti na postupu hlavní stavby i staveb souvisejících. Velice doporučujeme prostudovat aktuální stav objízdných tras.
Nejlepším způsobem dopravy do Vojenského technického muzea Lešany, který vám navíc připraví nečekané zážitky z cesty, je vlak. Cesta z Prahy vede po trati slavného Posázavského pacifiku a může tak být výletem nejen do historie budování železnice, ale i do minulosti ne tak vzdálené.
Do stanice Krhanice se dostanete linkou S8 (vyjíždí ze stanice Praha hl.n.; a vede přes: Praha-Vršovice; Praha-Krč; Praha-Braník; Praha-Modřany zast.; Praha-Komořany; Praha-Zbraslav.). Z vlakové zastávky je připravena navigace do areálu VTM Lešany. Po krátké procházce přijdete do areálu bývalých dělostřeleckých kasáren, kde je od roku 1996 Vojenské technické muzeum Lešany. Ocitnete se tak v jiné historické paralele, než v té, kterou jste se kochali po cestě z Prahy. Obě ovšem spolu úzce souvisí. Právě železnice byla pro vývoj vojenských konfliktů stěžejním bodem. Přepravovala se po ní vojenská technika, jednotky i zásoby pro ně.
O tom ostatně svědčí řada exponátů ve Vojenském technickém muzeu Lešany, kde se s vagony také setkáte. Celkově je zde vystaveno více než 700 historických tanků, kanonů, motocyklů, obrněných, nákladních a osobních vojenských vozidel, raketová technika, spojovací a ženijní prostředky a logistický materiál pocházející z období od roku 1890 až do současnosti. Sbírky jsou prezentovány v deseti halách, pod šesti přístřešky a na volném prostranství.
Popis jednotlivých expozic Vojenského technického muzea Lešany najdete ZDE
Rozsahem a složením sbírek, v nichž je zastoupen nejeden světový unikát, se toto muzeum řadí mezi nejvýznamnější evropské instituce svého druhu. Unikátní je zejména sbírka československých vojenských dopravních prostředků – tanků, motocyklů, nákladních a velitelských automobilů – z období let 1918–1939 a kolekce kanonů systému Škoda.
Tradičně poslední sobotu o prázdninách (31. 8.) se koná největší akce Vojenského technického muzea v Lešanech - Tankový den. Letošní ročník bude 20. Pro tuto příležitost jsme ve spolupráci s Českými drahami připravili unikátní možnost přijet na tuto hojně navštěvovanou akci parním vlakem.
„Parní vlak vedený lokomotivou Čtyřkolák (434.2186) odjíždí v 8:04 hod. z nádraží Praha-Vršovice a přes Davli a Jílové u Prahy vás doveze v 9:59 hod. do zastávky Krhanice," uvádí se na stránkách ČD Nostalgie, která tento speciální vlak organizuje.
Jízdenky na parní vlak je možné zakoupit v předprodeji na e-shopu ČD a také ve všech pokladnách ČD ode dne vyhlášení (předpokládané datum zahájení prodeje je 1. 8. 2024).
Jak to vypadá na Tankovém dni se můžete podívat například v tomto článku z loňského roku