Pozoruhodnou kolekci fotografií dostal k dispozici v nedávných dnech Vojenský historický ústav Praha. Jde o snímky ze srpnové okupace roku 1968, které pořídil fotograf Vladimír Böhm. Snímky dosud nebyly nikde publikovány.
Fotogalerie
Vladimír Böhm se narodil v roce 1939 v Jevanech u Prahy, kde byl jeho otec Walther hajným. V útlém věku ztratil po těžké nemoci sluch, v době základní školní docházky navštěvoval speciální školu pro neslyšící na Smíchově, kde se mimo jiné naučil i znakovou řeč. Po pětiletém studiu večerní školy v oboru stavební projektant dosáhl maturity, na místo projektanta nastoupil do společnosti Uniprojekt. Do práce denně dojížděl z Jevan do Prahy.
Ve svém volném čase byl zapáleným turistou, fotoamatérem i kinoamatérem. Pravidelně se také účastnil společenských akcí Pražského spolku neslyšících a zastával zde funkci kronikáře.
V nejkritičtější den, 21. srpna 1968, vyfotografoval průběh bojů o Československý rozhlas na Vinohradské třídě. Sovětské vojáky snímal z bezprostřední blízkosti. To vyžadovalo velkou dávku odvahy, zvlášť když na rozdíl od ostatních lidí nemohl slyšet výstřely ani výkřiky sovětských vojáků. Velmi tím riskoval smrt zastřelením.
Snímky Vladimíra Böhma dlouho zůstaly v rodinném archivu. Když pan Böhm v roce 2008 zemřel, poskytl jeho prasynovec David Maňhal snímky k využití v rámci sbírek Vojenského historického ústavu Praha. David Maňhal o okolnostech vzniku fotografií říká: „O svých zážitcích před Čs. rozhlasem můj prastrýc bohužel nikdy moc nemluvil. Dodnes lituji, že jsem se jej na tyto události nikdy nezeptal.“
Duch Pražského jara a atmosféra doby okupace, kdy se národ semknul v odporu proti okupantům, zanechaly ve Vladimíru Böhmovi silné stopy. I proto se také účastnil demonstrací o více než dvacet let později, v listopadu 1989. Jak dokládá poslední zde zveřejněný snímek, který pochází právě z konce roku 1989, nesl Vladimír Böhm se svými kolegy z Uniprojektu hrdě čs. státní vlajku.
RED