Ve středu 11. ledna 2023 se v dvoraně Armádního muzea Žižkov uskutečnilo slavnostní setkání ministryně obrany Jany Černochové s příslušníky resortu - vojáky, vojenskými policisty i civilními pracovníky, kteří byli oceněni Děkovným listem za práci, kterou odvedli během českého předsednictví v Radě Evropské unie. Právě v oblasti bezpečnosti a obrany dosáhla Česká republika v čele Evropy klíčových úspěchů, a to za situace, kterou zásadně ovlivnila ruská agrese na Ukrajině.
Slavnostního setkání se po boku ministryně obrany České republiky Jany Černochové účastnili také její kolegové z vlády - ministr zahraničí Jan Lipavský a ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek, dále náčelník Generálního štábu Armády České republiky, generálmajor Karel Řehka, ředitel Vojenského historického ústavu Praha, brigádní generál Aleš Knížek a další představitelé politické a vojenské sféry.
„V prvé řadě jsme museli řešit a koordinovat zejména pomoc válkou zasažené Ukrajině,“ zdůraznila ministryně Jana Černochová během slavnostního aktu v Armádním muzeu Žižkov. „Jako země, která mezi prvními začala Ukrajinu podporovat dodávkami vojenského materiálu, jsme přirozeně i na evropské úrovni prosazovali zejména finanční podporu této zemi prostřednictvím evropského mírového nástroje. Podíleli jsme se ale aktivně i na spuštění asistenční výcvikové mise pro ukrajinské vojáky, do které velkým dílem přispíváme. A i za to chci zástupcům Armády ČR, velitelům, kteří mají za sebou první výcvikové dny, moc poděkovat,“ dodala ministryně.
Vojenská asistenční mise na podporu ukrajinských vojáků (EUMAM UA) byla spuštěna 14. listopadu loňského roku. V tuto chvíli se jedná o největší misi EU, jejímž cílem je vycvičit okolo 15 000 ukrajinských vojáků. Poprvé v historii se vojenská mise EU odehrává na území členských států. Přispívají do ní kromě Maďarska všechny členské země plus Norsko. Česko je přitom jedním z nejvýznamnějších přispěvatelů.
Konflikt na Ukrajině se podle Simony Bučilové Altschulové, hlavní koordinátorky českého předsednictví v resortu obrany, odrazil i v prohlubování spolupráce mezi EU a NATO a v implementaci Strategického kompasu EU – tedy dvou dalších prioritních oblastech Ministerstva obrany ČR pro předsednictví.
„Vedle toho jsme na evropské úrovni prosadili také celou řadu opatření, která pomáhají zlepšit evropskou obranu a podpoří i modernizaci naší armády. Velkým úspěchem je nepochybně dohoda o vzniku mechanismu pro společné obranné nákupy, tzv. EDIRPA. Tento projekt bude znamenat podporu evropského průmyslu a inovací, což je pro obranu velice důležité,“ sdělila.
RED