Zemřel Jaroslav Šedivý, diplomat, který se zasloužil o odchod sovětských vojsk a vstup do NATO

Zemřel Jaroslav Šedivý, diplomat, který se zasloužil o odchod sovětských vojsk a vstup do NATO

30. 01. 2023

Ve věku 93 let zemřel v sobotu 28. ledna 2023 PhDr. Jaroslav Šedivý, historik, někdejší ministr zahraničních věcí a respektovaný diplomat. Patřil mezi klíčové tvůrce nové zahraniční politiky po sametové revoluci. Významně se zasloužil o integraci České republiky do západních struktur, včetně vstupu do Severoatlantické aliance.

 

Jaroslav Šedivý se narodil 12. listopadu 1929 v Praze. Na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy vystudoval historii a slavistiku. V roce 1954 začal působit ve Slovanském ústavu Akademie věd, o tři roky později nastoupil do Ústavu pro mezinárodní politiku a ekonomii v Praze. Ve své odborné práci se věnoval zejména historii československé zahraniční politiky. V roce 1962 získal doktorát. Založil také odborný časopis Mezinárodní vztahy a tři roky byl jeho šéfredaktorem.

V únoru 1970 musel ústav opustit kvůli svému postoji v roce 1968 během sovětské invaze. V srpnu 1970 byl zatčen a obviněn z podvracení republiky. V ruzyňské věznici strávil šest měsíců. Následně se musel živit jako dřevorubec či řidič. Dlouhá léta pracoval jako čistič oken. I v té době se však věnoval badatelskému úsilí. Nejprve napsal knihu o ruských  děkabristech (Pokořená revoluce), dále se věnoval Metternichově politice v době napoleonských válek (Metternich kontra Napoleon). Obě práce však mohly vyjít jen díky tomu, že je podepsal někdo jiný - první zmíněnou Yvette Heřtová, druhou Jan Halada.

Na podzim 1989 byl Jaroslav Šedivý přijat do Prognostického ústavu Akademie věd, aby vypracoval analýzu mezinárodně politického prostředí tehdejšího Československa. V prosinci 1989 se stal poradcem ministra zahraničí Jiřího Dienstbiera. Po sametové revoluci oba muži společně vytvářeli novou zahraniční politiku. S prezidentem Václavem Havlem usilovali o to, aby se Československo vrátilo zpět do Evropy. Prvním krokem k tomu byl odchod sovětských vojáků ze země. Zároveň bylo potřeba promýšlet nové evropské uspořádání, které by se oprostilo od dosavadního blokového systému.

Jaroslav Šedivý byl v červnu 1990 jmenován velvyslancem České a Slovenské Federativní republiky ve Francii, na stejné pozici pokračoval i po rozdělení státu. Po návratu domů v prosinci 1994 se ujal funkce ředitele odboru analýz a plánování na ministerstvu zahraničí. O rok později se stal velvyslancem ČR v Belgii a Lucembursku a byl pověřen zastupováním zájmů ČR v NATO a ZEU. V této pozici se zásadním způsobem podílel na vstupu České republiky do Severoatlantické aliance.

Prokázal mimořádné diplomatické schopnosti, čerpal i ze svých znalostí historika.  V letech 1997 a 1998 vykonával funkci ministra zahraničních věcí a měl tak možnost podpořit další integrační snahy České republiky do západních struktur. Osobně přitom pomáhal v USA rozptýlit obavy amerických senátorů týkající se vstupu tří středoevropských států do Aliance. Když Česká republika v roce 1999 do NATO vstoupila, působil Jaroslav Šedivý již jako velvyslanec ve Švýcarsku.

Kromě diplomatické dráhy se Šedivý věnoval i psaní knih. Mimo jiné přitom čerpal ze svého působení na ministerstvu zahraničí či v diplomatických službách v zahraničí (například Černínský palác v roce nula, Velvyslancem u Eiffelovy věže 1990 -1994). Své vzpomínky také zahrnul do knihy s názvem Mé putování zmateným stoletím.

Jaroslav Šedivý byl nositelem vysokých francouzských vyznamenání - Řádu čestné legie a Národního řádu za zásluhy. Prezident Václav Klaus mu udělil medaili Za zásluhy II. stupně.

Petr Janoušek

Aktuálně



Jak nacisté okupovali československé pohraničí: muzeum promítlo i unikátní záběry

Jak nacisté okupovali československé pohraničí: muzeum promítlo i unikátní záběry

07. 02. 2025
Další projekce z cyklu „Komentované filmy ze sbírky Vojenského historického ústavu Praha“ se…
Dnes je 150 let od narození Františky Plamínkové, stala se obětí heydrichiády

Dnes je 150 let od narození Františky Plamínkové, stala se obětí heydrichiády

05. 02. 2025
V roce 1942 senátorku Františku Plamínkovou zavraždili nacisté při heydrichiádě. Odmítla odsoudit…
Připomínáme si 80 let od Jaltské konference

Připomínáme si 80 let od Jaltské konference

05. 02. 2025
Každou významnou mezinárodní událost provázejí různé konspirační teorie. Výjimkou není ani konference…
Přednáška Za císaře i republiku přeložena o týden

Přednáška Za císaře i republiku přeložena o týden

03. 02. 2025
Z technických důvodu je přednáška přeložena z 11. na 18. února 2025.…
Největší námořní katastrofa v dějinách. Po zásahu sovětských torpéd zahynulo přes 9000 lidí

Největší námořní katastrofa v dějinách. Po zásahu sovětských torpéd zahynulo přes 9000 lidí

03. 02. 2025
Letos uplyne 80 let od osvobození Československa a konce druhé světové války.…