Představení Historie a vojenství číslo 1/2023 v novém přednáškovém sále VHÚ Praha

Představení Historie a vojenství číslo 1/2023 v novém přednáškovém sále VHÚ Praha

23. 03. 2023

V úterý 21. března 2023 proběhla ve Vojenském historickém ústavu Praha první akce svého druhu: veřejná prezentace právě vydaného čísla časopisu Historie a vojenství. Premiéra to současně byla i pro jeden z přednáškových sálů, jimiž toto muzejní, vědeckovýzkumné a knihovní zařízení Ministerstva obrany ČR nově disponuje.

Po rozsáhlé rekonstrukci unikátního komplexu budov někdejšího Památníku osvobození na úpatí Vítkova má nyní VHÚ Praha k dispozici také prostory pro pořádání nejrůznějších kulturních a společenských akcí. K nim od letoška přibývají odborné přednášky, semináře, konference – a v neposlední řadě prezentace nových čísel čtvrtletníku Historie a vojenství.

Cílem těchto setkání je nabídnout spolupracovníkům a příznivcům tohoto jediného českého specializovaného vědeckého a recenzovaného periodika v oblasti vojenské historie prostor pro osobní seznámení a diskusi. A to nejen ve vztahu k právě vydanému číslu HaV, ale i k celkové koncepci časopisu a jeho dalšímu směřování.

Představení prvního letošního čísla HaV proběhlo v úterý 21. března 2023 od 16.00 v přednáškovém sále, který vznikl citlivou úpravou dřívější studovny Knihovny VHÚ Praha a v němž více než tři desítky účastníků přivítal ředitel VHÚ Praha brig.gen. Mgr. Aleš Knížek.

První část programu otevřel popisem současné neutěšené situaci, která v ČR panuje v oblasti tzv. letecké archeologie, pracovník Akademie věd ČR a VHÚ Praha Petr Čech, díky němuž byl do tohoto čísla zařazen velice přínosný článek Archeologický nález a jeho vlastnictví autorské dvojice Pavla Mašková a Martin Zídek.

Následovala vystoupení autorů vybraných hlavních článků HaV č. 1/2023.

Petr Janoušek z VHÚ Praha, kterému v tomto čísle vyšla studie Československá armáda a NATO v letech 1989–1992, popsal svůj rozsáhlý, i na zahraničních pramenech založený výzkum vybraných aspektů proměny československé armády na přelomu 80. a 90. let minulého století, jehož konečným výstupem by již brzy měla být knižní publikace.

Jiří Rajlich, rovněž z VHÚ Praha, na příkladu své rozsáhlé studie o leteckém zásobování „pevnosti Vratislav“ nastínil možnosti, které se dnešním badatelům zaměřeným na období druhé světové války otevřely díky zpřístupnění – z velké části digitalizací – nových pramenů německé a sovětské provenience.

Na závěr prvního bloku Arnošt Nezmeškal z Národního technického muzea připomenul osudy anglického konstruktéra motocyklů i zbraní G. W. Patchetta, který celá 30. léta minulého století působil v Československu ve službách firmy Zbrojovka Ing. F. Janeček a jenž coby vášnivý amatérský fotograf a filmař pozoruhodným způsobem zachytil okupaci Prahy v březnu 1939. Součástí tohoto vystoupení bylo první veřejné promítání Patchettových filmových záběrů z této doby.

Ve druhé části programu promluvil o aktuálním stavu i dalších plánech časopisu Historie a vojenství šéfredaktor David Pazdera a doplnil ho předseda redakční rady Jiří Rajlich.

První veřejné představení nového čísla se HaV se dočkalo pozitivního hodnocení ze strany všech účastníků. Další setkání tohoto cyklu proběhne po vydání čísla 2/2023.

 

RED

Aktuálně



Poděkování za službu: Vojáci z misí po celém světě převzali ocenění na pražském Vítkově

Poděkování za službu: Vojáci z misí po celém světě převzali ocenění na pražském Vítkově

28. 11. 2025
Po návratu ze zahraničních operací byli dnes v Národním památníku na Vítkově…
Ve čtvrtek 27. listopadu v Armádním muzeu  promítneme filmy z naší sbírky. Přijďte se podívat na díla později známých filmařů

Ve čtvrtek 27. listopadu v Armádním muzeu promítneme filmy z naší sbírky. Přijďte se podívat na díla později známých filmařů

26. 11. 2025
Ve čtvrtek 27. listopadu se koná již tradiční komentované promítání filmů ze…
Katastrofa lodi Patria 25. listopadu 1940

Katastrofa lodi Patria 25. listopadu 1940

25. 11. 2025
Využití uprchlíků jako zbraně, určené k rozvrácení území protivníka, není vynález posledních desetiletí.…
V Armádním muzeu Žižkov převzali hrdinové třetího odboje dekrety a pamětní odznaky za protikomunistický odboj

V Armádním muzeu Žižkov převzali hrdinové třetího odboje dekrety a pamětní odznaky za protikomunistický odboj

24. 11. 2025
V Armádním muzeu Žižkov se v pondělí 24. listopadu sešli hrdinové třetího odboje. Z rukou…
Ludvík Svoboda - připomínáme si 130 let od narození vojenského velitele a pozdějšího prezidenta

Ludvík Svoboda - připomínáme si 130 let od narození vojenského velitele a pozdějšího prezidenta

24. 11. 2025
Ludvík Svoboda je částí společnosti vnímán kriticky, jako státník, který zklamal. Asi…