Dokumentární snímek českého režiséra Petra Zrna „Afghánistán, země míru a meče“ získal na nedávném festivalu filmů s historickou a vojenskou tematikou ve Varšavě jednu z cen, Bronzovou šavli. Režisér nyní ocenění převzal ve Vojenském historickém ústavu Praha.
Fotogalerie
Padesátiminutový film „Afghánistán, země míru a meče“ vznikal v letech 2011-12 a zachycuje práci jednotek ISAF v provinciích Lógar a Wardak. Premiéru si odbyl na podzim 2012, uvedla ho ve svém vysílání také Česká televize. Snímek vznikl v produkci společnosti Herafilm a za podpory NATO Public Diplomacy Division, jeho realizace by pochopitelně nebyla možná bez podpory armádních složek, ať už jde o české vojáky či zahraniční, ze složek NATO.
Varšavský Mezinárodní festival historických a vojenských filmů se letos konal již počtvrté. Režisér se festivalu osobně neúčastnil, obdrženou cenu – Bronzovou šavli – za něj tedy převzali zástupci Vojenského historického ústavu Praha, kteří se festivalu zúčastnili. Diplom a repliku historické šavle režisér Petr Zrno nyní převzal z rukou ředitele VHÚ plukovníka Aleše Knížka v Armádním muzeu Žižkov.
Snímek vznikl během měsíčního pobytu českého štábu v Afghánistánu, filmaři působili na malých předsunutých základnách. Snímek ukazuje, jakým způsobem zde čeští, američtí a další vojáci NATO žijí, jak zabezpečují chod země, jak jsou realizovány jednotlivé humanitární projekty, jak probíhá výcvik místní afghánské policie atd. Zobrazuje také afghánské vojáky bojující proti Talibanu.
„Natáčení v zemi, jako je Afghánistán, je zákonitě výjimečné a zvláštní,“ říká Petr Zrno. „Ale točil jsem v různých exotických lokalitách, jako je například oblast Náhorního Karabachu, v Iráku a podobně. V Afghánistánu jsem však byl poprvé v těsném kontaktu s vojáky a musím říct, že to byla výborná zkušenost. Byli velmi profesionální a lidsky příjemní.“
Podmínky pro vznik jakéhokoli filmu nejsou v Afghánistánu zrovna ideální, filmaři jsou kupříkladu nuceni vyrážet do terénu vždy v doprovodu vojáků. V zásadě se však režisér a jeho tříčlenný museli starat sami o sebe, vojáci plnili v prvé řadě daný úkol. Jak vzpomíná režisér, pohybovat se ve vojenském oblečení, s helmou na hlavě, neprůstřelnou vestou a dalším nutným vybavením, bylo náročné. „Obecně největším problémem v Afghánistánu je dostat se na místo, kde se něco děje, kde je možné získat zajímavé záběry,“ dokládá režisér. „V našem případě to znamenalo létat na dotyčná místa vrtulníkem.“
Film „Afghánistán, země míru a meče“ byl oceněn nejen na varšavském festivalu, ale získal také jednu z cen na festivalu v Moskvě Detektive Fest, kde mu byla udělena cena v kategorii snímků Boj proti terorismu.
RED
Snímek je možné shlédnout na internetu na adrese:
http://www.ceskatelevize.cz/porady/10457097247-afghanistan-zeme-miru-a-mece/21238255551/video/
Anglická verze je dostupná na:
http://www.imdb.com/video/wab/vi3548423961/