Stavební práce. To je sousloví, které charakterizuje letošní sezonu ve Vojenském technickém muzeu Lešany. O mohutném stavebním ruchu, jímž bude celé léto komplikována cesta do areálu Vojenského technického muzea Lešany, jsme již psali v tomto článku. Přesto znovu apelujeme na všechny, kdo chtějí do Vojenského technického muzea přijet, aby si předem ověřili aktuální stav objížděk, využili aktualizovanou navigaci a počítali s dostatečnou časovou rezervou..
Stavba se dotkne i cestujících vlakem: Pro cestu od nádraží Krhanice použijte cestu přes sídliště Chrást nad Sázavou. Od nádraží přes silnici č. 106, doprava podél tenisových kurtů cca 80 m, doprava po silnici kolem rodinných domů a MŠ cca 200 m, po schodech nahoru, doleva přes stavbu kruhového objezdu, po mostě přes Sázavu, po silnici cca 200 m, doprava směrem k muzeu.
Mottem zahajovacího dne 29. návštěvnické sezony ve Vojenském technickém muzeu v Lešanech je „25 let Armády ČR v NATO“. V aréně muzea budou předvedeny stroje, které v současnosti používá, nebo ještě v nedávné době používala Armáda ČR: HMMWV, Toyota Hilux, LOV IVECO, AV-15, Tatra SOG, PANDUR, TITUS.
O tom, že pracovníci muzea o zimní přestávce nezaháleli se budou moct návštěvníci slavnostního zahájení 29. muzejní sezony ve Vojenském technickém muzeu Lešany přesvědčit při dynamických ukázkách, které mají začátek naplánován na 10.45. Uvidí například nový přírůstek do sbírek Motocykl JAWA 350/639 s dvoudobým, vzduchem chlazeným řadovým dvouválcem, který v letech 1984 až 1994 vyráběli v továrně Jawa v nedalekém Týnci nad Sázavou a tento nový kousek ve sbírkách VHÚ Praha má zbarvení policie ČR. Další představenou motorkou bude BMW, na které jezdili příslušníci Hradní stráže.
V době naší návštěvy v dílnách Vojenského technického muzea pracovali technici na transportéru OT-65, který je také novým přírůstkem do sbírek a bude představen veřejnosti v dynamické ukázce v aréně muzea. „Je to maďarský kolový obrněný transportér. V bývalé ČSLA sloužilo několik verzí, předváděna bude verze, která byla určená pro radiační a chemický průzkum, tato verze na přelomu 80 - 90 let sloužila i v Lešanech u 103. chemického praporu. Takže se dá říct, že se bude jednat o její návrat do „domácího prostředí“,“ řekl vedoucí skupiny VTM Lešany František Sýkora. „Tyto transportéry byly známy zejména kvůli nespolehlivým brzdám, proto jsme se do nich pustili, aby všechno bylo v pořádku,“ dodal, když viděl, jak obhlížíme odstrojený stroj zblízka.
Dalším přírůstkem, který zaměstnanci Vojenského historického ústavu Praha ukážou návštěvníkům, bude ČESKOSLOVENSKÝ 122mm RAKETOMET vz.70/85 s hmotností 28 tun a dostřelem přes 20 km. Byl vyroben v roce 1988 v Dubnici nad Váhom.
„Je to modernizovaná verze klasického raketometu vz.70. Modernizace spočívá pouze v zavedení navigačního a pozičního systému, nového palubního řídícího a automatického diagnostického systému. Zásadní změnu tak představuje pouze použití nového podvozku vozidla Tatra-815 VPR9 265 8x81R. Schopnosti vlastního raketometu a munice zůstaly zachovány,“ vysvětluje vedoucí oddělení muzejních expozic pplk. Jan Fedosejev. Doplňuje, že předvedený raketomet nebyl operačně používán a byl služebně zařazen u Střediska oprav Jaroměř (VÚ 8337), později k VÚ 8129 Libavá a sloužil k testování raket 122- JROF a také vlastního raketometu. „Střelby byly prováděny ve Vojenském výcvikovém prostoru Libavá. Dle technického deníku výzbroje raketomet vystřelil celkem 1100 raket,“ doplňuje Fedosejev. Raketomety byly vyráběny v letech 1985 až 1992 a sloužily v armádě bývalé NDR nebo slouží v armádách Slovenska, Finska, Polska a Zimbabwe.
Zajímavá ukázka je připravena se terénním vyprošťovacím automobilem PV3S-AV3, který se do výzbroje československé armády dostal v polovině 50. let minulého století. „Jeho konstrukce vychází z amerického vyprošťovacího systému (Holmes wrecker), který se například používal u vozidel Diamond T969 Wrecker nebo Chevrolet CMP C60S Wrecker americké a kanadské armády v průběhu 2. světové války,“ upřesňuje František Sýkora, když vozidlo v expozici ukazuje. „Vzhledem k tomu, že sloužilo především k vyprošťování poškozené techniky z příkopů, náspů, k vyproštění techniky z měkkého terénu navijákem, k přepravě nepojízdných vozidel do dílen a ke zdvihání a přepravy břemen, mají se fandové vojenské historie na co těšit, protože jej uvidí v akci,“ láká na sobotu 25. května do Vojenského technického muzea Lešany František Sýkora a doplňuje, že se v 50. a 60. letech používalo k tzv. "zvláštním pracím" v hraničním pásmu k pokládání protitankových překážek. Proto je standardně k vidění v hale č. 5 - období let 1950 – 1962. Právě u sloupů s ostnatým drátem. A s protitankovým jehlanem. Podobné běžně obsluha „vyprošťovací Pragovky“ přemisťovala.
Nový přírůstek, který však diváci v aréně neuvidí, ale bude vystaven pod přístřeškem v hlavní části muzea, je mobilní technická ošetřovna 9V915-M2 na podvozku vozidla ZIL 131. Byla určena k opravám a kontrolám zařízení bojového vozidla (OZ) 9A35. Tento exponát pochází z vyřazené výzbroje 25. protiletadlového raketového pluku Strakonice.
Protiletadlový raketový komplet 9K35 STRELA 10 (SA-13 GOPHER) byl kromě bývalé sovětské armády zaveden ve více než třiceti armádách světa, včetně československé. Od roku 1993 je převzala i česká armáda. V průběhu několika desítek let byl několikrát modernizován. Komplet byl určen k ochraně jednotek proti nízko letícím cílům a proti vrtulníkům. „K zabezpečení výcviku obsluhy, pohybu po bojišti, předstartovní přípravy a odpálení raket z kontejneru umístěného na odpalovacích zařízení 9A35 sloužily technické prostředky kompletu, které tvořila zkušební stanice, trenažer operátora, hmotnostní ekvivalent rakety, učebně výcviková raketa kontrolní přístroj operátora. A právě vystavená modernizovaná mobilní technická ošetřovna 9V915-M2.
V programu zahajovacího dne nechybí ani oblíbená bojová ukázka. Ta začne v 11.20 a půjde o ukázku dělostřelecké techniky. Do akce se zapojí i již zmiňovaný vyprošťovací automobil PV3S-AV3. Konec programu v aréně je naplánován na 12h, poté budou k dispozici statické ukázky, dobová ležení (Tábor KVPH Československo, tábor německé armády, tábor Československé armády 1. republika a tábor Skotského pluku). Připraveny budou též soutěže pro děti. Výherci se mohou těšit na tradiční svezení ve vojenské technice, které je naplánováno od 14h.