V Den hrdinů druhého odboje, který od roku 2018 patří mezi Významné dny ČR, tedy 18. června se sešly desítky lidí, aby si připomněli hrdinství československých vojáků, kteří v Resslově ulici v Praze 2 bojovali proti nacistické přesile. Bojovali do posledního dechu a nevzdali se. Opomenutí nezůstali ani příslušníci domácího odboje, kteří parašutistům aktivně pomáhali.
Vzpomínkového ceremoniálu se zúčastnili členové dolní i horní komory Parlamentu ČR (předseda Senátu Parlamentu Miloš Vystrčil, místopředsedkyně sněmovny Věra Kovářová a Oga Richterová, poslanci Jan Bartošek, Pavel Žáček a další), nejvyšší velení Armády ČR (náčelník Generálního štábu generálporučík Karel Řehka a jeho 1. zástupce generálporučík Miroslav Hlaváč a řada dalších), velvyslanci akreditovaní v ČR a jejich vojenští přidělenci (například USA, Velká Británie, Německo), představitelé církve a spolků (Sokol, Orel).
„Josef Bublík, Jozef Gabčík, Jan Hrubý, Jan Kubiš, Adolf Opálka, Jaroslav Švarc, Josef Valčík. Jména hrdinů, kteří bojovali nejen o svůj život, ale také za náš národ, jeho svobodu a čest. Nejstaršímu bylo 30 let, nejmladšímu pouhých 22. Ačkoliv v této bitvě, kdy stáli proti více jak stonásobné přesile, prohráli, jejich činy pro naši zemi a její budoucnost znamenají velké vítězství,“ uvedla ministryně obrany Jana Černochová.
Vzpomínkový akt byl přenášen zpravodajským kanálem ČT 24 a mezi hosty přenosu byl také specialista na toto období historik Vojenského historického ústavu Praha Zdeněk Špitálník. Připomněl mimo jiné, že zavražděný Heydrich byl nejvýše postaveným nacistou, kterého napříč okupovanou Evropou podařilo zlikvidovat.
Mimo těchto hostů přišla také učitelka ZŠ AVIDA z Poláčkovy ulice v Praze 4, Mgr. Ester Grigarová, která dětem chtěla ukázat místo, kde parašutisté bojovali. Skupina se ocitla v centru příprav pietního aktu, který pak se zájmem sledovala. „Myslím, že děti budou mít vzpomínku, na kterou jen tak nezapomenou. Jsem ráda, že se na minulost nezapomíná a děti mohou názorně vidět, pro kolik lidí je důležité si tyto události připomínat i více než 80 let poté," řekla paní učitelka Grigarová.
Na místě natáčel také štáb Ministerstva obrany. Jejich reportáž si můžete přehrát ZDE
Před pietním kladením věnců se v pravoslavném chrámu sv. Cyrila Metoděje se konala panychida za parašutisty, již celebroval pravoslavný duchovní a správce chrámu, otec Jan Beránek.
Pokud jste ještě nenavštívili Národní památník hrdinů heydrichiády, učiňte tak. Je otevřen celoročně kromě pondělí. Vstup je zdarma stejně jako do ostatních muzeí Vojenského historického ústavu Praha.