Hodně letadel, z nichž některé už jsou muzejními exponáty, se se svými piloty v sobotu 7. září slétlo na plochu jednoho z nejstarších letišť v České republice – Letiště Letňany (LKLT). Právě v tento den byla naplánována oslava 100 let od začátku provozu letiště, které je právem považováno za kolébku našeho letectví. A těch letadel bylo 100.
V opravdu bohatém programu byly předvedeny i létající exponáty Vojenského historického ústavu Praha LET C-11 (JAK 11) pilotovaný Tomášem Bruštíkem (OK-JZE) a Zlín Z-381 (pilot Jan Sýkora, OK-BSA). V letu byl předveden také dopravní letoun z výcvikové flotily CLV Pardubice L-410 UVP-T č. 0928 (posádka Jiří Ulvr, Martin Zušťák, Radek Pilný).
„Zvláště dynamická ukázka cvičného stíhacího letounu Let C-11 pilotovaného Tomášem Bruštíkem z CLV Pardubice (LOM PRAHA) budila zasloužený obdiv u všech diváků,“ říká další pilot Vojenského historického ústavu Praha Jan Sýkora. Z podsbírky Letecký materiál VHÚ Praha byly vystaveny ještě další tři exponáty: Letouny Aero L-29 RS Delfín, Zlín Z-226 AS Akrobat Speciál a Zlín Z-50 M. Všechny stroje sklidily zasloužený obdiv široké letecké veřejnosti.
Letňanské letiště je spojeno s nejvýznamnějšími osobnostmi československého a českého letectví. Bylo založeno v souvislosti s přesunem tehdejší státní továrny na vojenská letadla Letov a v jeho blízkosti se také nacházely závody dalších leteckých výrobců, Aero a ČKD. Následně zde přibyl Vojenský letecký ústav studijní a toto místo se stalo centrem leteckého výzkumu nejen Československa, ale i mnoha dalších evropských zemí.
Den letiště Letňany zahájil ředitel letiště Robert Skribuckij a Jiří Protiva, ředitel státního podniku LOM PRAHA (dříve Letecké opravny Malešice). Tento podnik je stejně starý jako Letiště Letňany a tak nemohli jeho zástupci na tomto leteckém dni chybět.
Výjimečnost akce podpořili svými ukázkami zástupci Armády České republiky a také Kluby vojenské historie, složky integrovaného záchranného systému a Aktivní zálohy ozbrojených sil České republiky.