Další, v pořadí již desátou knihu, vyslala na knižní trh spisovatelka Eva Papoušková propojila dva válečné konflikty, které od sebe dělí 80 let, ale jsou v něčem podobné. Dopadají na děti, které se musejí skrývat. Eva Papoušková v knize Zlato z metra popisuje příběh odvážného chlapce, který se souhrou okolností ocitne z minulosti v přítomnosti.
„Příběh se začal psát 24. února 2022, když Rusko znovu napadlo Ukrajinu. V Čechách se zvedla vlna solidarity. V mém bytě na Vinohradech se ocitla devítiletá dvojčata Jura a Alexiij, traumatizovaní z náhlého odchodu z ukrajinského domova. Bali se a odmítali pít a jíst. Seděli na posteli se sbalenými batůžky a ptali se, kdy pojedou domů. Psycholožka poradila, že nejlepší bude, když se jim dá blok a černý fix, aby nakreslili všechny své bolesti. Chlapci poslechli a během dvou hodin popsali tři bloky nákresy mučidel pro Putina. Bylo jasné, že jejich mysl je potřeba hojit pomocí fantazie. A taky bylo třeba jim sdělit, že v tom nejsou sami,“ popisuje, jak kniha vznikala autorka Eva Papoušková.
„Začala jsem jim vyprávět příběh dětí ze druhé světové války, příběh chlapce Zlata, který se strašně bojí v metru roku 1941, když nacisté bombardují Londýn. Ten příběh vlivem magických okolností končí v současné Ukrajině. A z malého kluka se stane hrdina především tím, že překoná strach. Chtěla jsem dvojčatům přinést na chvíli zapomnění, naději a – šťastný konec. Jako autor sama sebe těžko můžu pochválit, ale jestli v něco opravdu věřím, pak je to právě ten šťastný konec. Dnešní setkání je tedy především o ujištění se, že existuje naděje. A zlý Diktátor bude poražen nejen v knize pro děti a v historii, ale i v naší současnosti,“ dodala Papoušková.
Spisovatelka poděkovala ministryni obrany za její otevřenou podporu napadené Ukrajiny. „Jsem velmi ráda, že paní ministryně vyslyšela moje přání, aby byla kmotrou knihy Zlato z metra, která popisuje útrapy války dětskýma očima. Moc si toho vážím,“ řekla Eva Papoušková.
Ilustrátorka Toy Box na svém webu podrobně píše o tom, jak ilustrace do knihy vznikala. „Bylo mi také jasné, že se na místo, kde se děj knihy odehrává, prostě musím podívat, a tak jsem si naplánovala výlet na konec roku spolu s dětmi do Londýna. Na oné stanici Bethnal Green jsem strávila celé dopoledne, všechno jsem si nafotila a nakreslila a hledala jsem stopy toho, jak to tam vypadalo během války. A pak jsem začala na ilustracích pracovat,“ píše na webu, kde se dozvíte více podrobností o tom, jak ilustrace vznikaly.