Již potřetí se uskutečnil ve Vojenském technickém muzeu Lešany Dětský den. Ten letošní, který se konal v sobotu 27. září, byl co do návštěvnosti určitě nejúspěšnější. Dětem bylo rozdáno přes tisíc soutěžních listů, ochozy lešanské arény se při bojových ukázkách zaplnily několika tisícovkami dětských a dospělých návštěvníků.
Dětský den ve Vojenském technickém muzeu Lešany už si našel své pevné a tradiční místo mezi akcemi, které pořádá Vojenský historický ústav Praha. Ačkoli při prvním ročníku v roce 2012 přišlo několik stovek návštěvníků, nynější třetí ročník přilákal o sobotním dni do lešanského areálu už mnohonásobně víc návštěvníků. Počasí celé akci také přálo, po zamračeném ránu se v poledních hodinách projasnilo a bylo také příjemné podzimní teplo.
Na celkem devíti stanovištích soutěžily děti – rozdělené do čtyř věkových kategorií – v nejrůznějších disciplínách. K nejatraktivnějším patřila například lezecká soutěž, kdy menší děti musely překonávat po laně napnutém mezi stromy vzdálenost několika metrů, starší pak lezly po šikmé síti do výšky a odtud pak kolmo dolů. Překvapením pro všechny bylo určitě stanoviště „bludiště“, ve kterém si dítě na sebe obléklo vojenskou vestu, na hlavě mělo helmu a na očích zatemněné brýle a rodič pak svoji ratolest navigoval po vyznačené trase přes vysílačku.
Klidnější charakter měly stanoviště s vědomostními soutěžemi či skládání puzzle. Tělocvičný až sportovní charakter měl hod umělohmotným „granátem“ či překonávání „zamořeného“ území, naopak ryze vojenskou část zastupovala střelba ze vzduchovky nebo airsoftové pušky.
Vedle soutěží probíhal v lešanské aréně i program, ve kterém členové aktivních záloh předvedli několik bojových ukázek. Ta první ukázala situaci při běžné kontrole na tržišti v zemi třetího světa, kde náhle vybuchl granát a bylo potřeba jak ošetřit raněné, tak bojovat proti útočníkům. Druhá situace ukázala útok na naše vojáky, kteří byli nuceni ustoupit, přičemž dva vojáci byli zajati. Následně však došlo k osvobození rukojmí – vojáci využili dokonalého maskování, ve kterém nebyli protivníkem spatřeni.
Vedle bojových ukázek se mohli návštěvníci seznámit i s tím, jak vypadá práce se služebními psy, pomocí psa byl zadržen útočník. Další psi pak vyhledávali výbušniny v automobilu. Tuto ukázku předvedla veterinární základna z Chotyně. Další zajímavou atrakcí byl i stan, v němž byla představena americká armáda, především její stejnokroje a další vybavení. Pozoruhodný byl i sovětský tank T-34, který stál v přední části arény a u něhož se uskutečnila hraná scénka podle jedné z částí knihy Josefa Škvoreckého Tankovým prapor. Nad hlavami návštěvníků se také několikrát prolétl vojenský vrtulník Mi-17, další leteckou ukázkou byla efektní průlet cvičného letounu.
Velkou pozornost vyvolávala současná technika Armády České republiky, která byla k vidění jak v dynamických ukázkách v aréně, tak při statických ukázkách na ploše vedle arény. Děti mohli vlézt do obrněného transportéru Pandur, vyzkoušet si sezení ve vozidle Land Rover či Iveco. K prohlídkám byly určeny i některé kusy těžké vojenské techniky z dob minulých, ať už se jednalo o pásový trasportér z druhé světové války či další transportér z poválečné éry.
Ze soutěží si děti odnášely body, za něž pak v odpoledních hodinách dostávaly v lešanské směnárně speciální měnu Dětského dne – lešanské kačky. Za ně pak bylo možné jít si „nakoupit“ nejrůznější předměty ve vojenském obchodě, případně se svézt v aréně v bojových vozidlech či terénních automobilech. Jízdy pak v aréně trvaly vzhledem k velkému zájmu diváků až do odpoledních hodin.
RED