Častým námětem zpracovávaným vojenskými filmaři byly rekonstrukce skutečných případů z každodenního vojenského života, které selháním lidského faktoru skončily tragicky a s nevratnými následky.
Neopatrnost, lajdáctví nebo naopak přehnané sebevědomí vojáků byly nejčastějším důvodem, proč se vojenskými předpisy reglementovaný rutinní úkon nebo typická situace staly jako „mimořádná událost“ předmětem vyšetřování vojenské prokuratury.
Důkladný rozbor vybraných případů, příčin a následků mimořádných událostí pak sloužil k osvětové činnosti mezi vojáky jako varování před opakováním chyb, kterých se dopustili jejich kolegové. Kromě samostatných dokumentárních filmů byly jednotlivé případy ve formě fejetonu zařazovány také do armádních filmových periodik. To je i případ ukázky „Strážní služba“, která pochází ze čtrnáctideníku Armádní zpravodaj č. 1/1959. Ukázka rekonstruuje situaci předávání stráže, při které došlo ke smrtelnému zranění střelnou zbraní.
Kopie filmu byla do sbírek Vojenského historického ústavu Praha získána v roce 2008 převodem.
„Armádní zpravodaj č. 1/1959“: Československé armádní filmové studio; 1959; režie Karel Forst; technické údaje k filmové kopii: 35 mm, černobílá, zvuková, 329 metrů