Výstava Čechoslováci pod prapory vítězství, která podává souhrnný obraz všech front i význačných lokalit druhé světové války, na nichž bojovali českoslovenští státní příslušníci, je nyní veřejnosti k dispozici před Lichtenštejnským palácem na Malé Straně. Expozici připravil Vojenský historický ústav Praha.
Expozice Čechoslováci pod prapory vítězství navazuje na loňskou výstavu nazvanou Češi pod prapory Velké války, která byla věnovaná bojům v první světové válce. Nynější expozice ilustruje boje druhého světového válečného konfliktu. Organizátory jsou opět Vojenský historický ústav Praha a Úřad vlády České republiky. Výstava je umístěna na venkovní ploše před Lichtenštejnským palácem na Malé Straně, v ulici U Sovových mlýnů 4 – naproti tzv. Werichově vile.
Na slavnostním zahájení výstavy promluvili zástupci obou institucí, které výstavu připravily: nejprve se slova ujal vedoucí Úřadu vlády České republiky Ing. Pavel Dvořák, posléze hovořil ředitel Vojenského historického ústavu Praha, plukovník Mgr. Aleš Knížek.
Celkem patnáct velkoformátových desek umístěných na osmi panelech představuje v chronologickém sledu hlavní události let 1938-1945. Každá deska je věnována jedné z lokalit, kde probíhaly boje a kde bojovali čs. vojáci. Jádrem panelu je vždy vojenský prapor, který je spojen s některou z jednotek, jež v místě bojovala. Z grafického hlediska náleží praporu na panelu vždy ústřední místo. Vedle textové části jsou zde i fotografie a také mapka prostoru, v němž Čechoslováci působili.
„Vojenský prapor je symbolem, pod praporem se bojuje i umírá, praporům náleží jedno z nejčestnějších i nejdůležitějších míst,“ řekl ve svém úvodním projevu ředitel VHÚ, plukovník Aleš Knížek. Prapory také více než cokoliv jiného symbolizují ducha jednotky a jsou i výrazem konkrétních vojáků, kteří jsou příslušníky daných jednotek.
Vystavené panely s prapory ilustrují boje ve Francii v letech 1939-1940, aktivity na Středním východě 1940-1943, Bitvu o Británii 1940, bombardovací spojenecké ofenzívy, kterých se účastnili čs. letci, jednotky východní fronty, boje na Slovensku a v Karpatsko-dukelské operaci, ostravskou operaci, partyzánská hnutí a povstání českého lidu na jaře 1945. Expozici uzavírá unikátní československá vlajka, kterou měli vězňové v koncentračním táboře v Dachau.
Výstava Pod prapory vítězství na pražské Kampě je volně přístupná. Texty na panelech jsou v češtině a také v angličtině, což jistě ocení zahraniční návštěvníci.
RED