V sobotu 13. června se v rámci Pražské muzejní noci uskutečnila v Leteckém muzeu Kbely vernisáž výstavy THE WINGMEN - Muži na křídlech, kterou pořádá Vojenský historický ústav Praha. Autorkou fotografických portrétů československých pilotů a leteckých mechaniků ve službách Státu Izrael je Pavlína Schultz. Záštitu nad výstavou převzal velvyslanec Státu Izrael v České republice, J. E. Gary Koren.
Výstava představuje veřejnosti devět mužů židovské národnosti, kteří z někdejšího Československa ke konci čtyřicátých let odešli na pomoc Izraeli a přispěli tak k uhájení jeho existence. Představení jsou tito letci a technici: Hugo Marom / Hugo Meisl, Avraham Harshalom / Adam Fridberg, Yehuda Manor / Petr Munk, Zvi Lavon / Emerich Lebovič, Yehuda Parma / Leopold Presser, Moshe Tirosh / Mojžíš Weiner, Rudolf Grossman, Shmuel Ravek / Vítězslav Ravek, Peter Arton / Salo Apfelbaum. Ve svých profesích byli ve své nové vlasti většinou velmi úspěšní a přispěli k posílení bezpečnosti Izraele a k rozvoji ekonomiky a vědy.
Autorka snímků Pavlína Schultz představuje jednotlivé muže na velkoformátových fotografiích ze současné doby. Biografické texty, které návštěvníky seznamují s životními osudy daných osobností, připravila Irena Kalhousová.
Výstava THE WINGMEN - Muži na křídlech potrvá v Leteckém muzeu Kbely do 31. července 2015, pak bude pokračovat v Armádním muzeu Žižkov.
*
Zajištění moderního vojenského vybavení se po roce 1945 stalo jedním z hlavních úkolů židovských představitelů v Palestině. Bezprostředně po válce byl Sovětský svaz krátkou dobu ochoten podpořit sionistické úsilí v Palestině, proto nebránil Československu v dodávkách zbraní Izraeli. Mezi lety 1947–1949 se Československo stalo hlavním dodavatelem zbraní nejprve pro sionistické hnutí v Palestině a po vyhlášení nezávislého státu v květnu 1948 také pro Stát Izrael. Židovské ozbrojené složky v Palestině získaly celkem téměř 35 tisíc pušek, dále pistole, kulomety, minomety, náboje, bomby a další vojenské vybavení. Československo také dodalo Izraeli 25 stíhacích letadel Avia S-199, která byla zkonstruována podle německých letadel Messerschmitt Bf 109G, a také britské spitfiry. Čtyři stíhačky Avia S-199 byly nasazeny do vojenské mise proti egyptské armádě v květnu 1948 nedaleko Tel Avivu. První vojenský útok židovského státu vedený ze vzduchu způsobil Egypťanům šok a umožnil izraelské armádě převzít iniciativu.
Společně s vojenským vybavením poskytlo Československo výcvik izraelské armádě. Českoslovenští specialisté cvičili ve vojenských kurzech piloty, letecké mechaniky, pozemní personál, tankové posádky a výsadkáře. Někteří účastníci těchto kurzů sloužili již v izraelské armádě (např. Ezer Weizeman, budoucí prezident Izraele, který navštěvoval pilotní kurz). Většinou se kurzů účastnili židovští dobrovolníci, přeživší šoa, kteří za druhé světové války přišli o rodiny. Dobrovolníci z Československa, Polska, Maďarska, Bulharska a dalších zemí chtěli pomoci Izraeli v jeho boji za nezávislost.
Mnoho československých Židů, kteří prošli těmito kurzy a odešli do Izraele, se zpět do Československa nevrátilo. Po komunistickém převratu v únoru 1948, jenž nastolil v Československu stalinský diktátorský režim se silně antisemitskými rysy, už nebyl důvod se vracet.
RED