Sbírkové fondy Vojenského historického ústavu Praha obohatí technika ze Švédska. Smlouvu o výměně muzejních exponátů podepsali v pátek 17. července na velvyslanectví České republiky ve Stockholmu ředitel VHÚ plukovník Aleš Knížek a ředitel muzea švédských ozbrojených sil Staffan Bengtsson.
„Co do množství techniky jde o největší jednorázové obohacení našich sbírek ze zahraničních zdrojů za poslední desetiletí. Nadstandardní vztahy se Švédskem se pozitivně projevují i v oblasti vojenské historie,“ říká ministr obrany Martin Stropnický.
Vojenský historický ústav získal sedmnáct cenných exponátů - mimo jiné prvorepubliková protiletadlová děla československé výroby Škoda vzor 1919, samohybný kanón SAV a obrněné vozidlo PBV, obojí na podvozku ČKD nebo protiletadlová děla Bofors vyráběná ve Švédsku za druhé světové války.
Švédsko obdrží z České republiky 6 kusů historické techniky, například obrněné transportéry OT-62 a OT-810 nebo terénní vozidlo GAZ-71.
„Se všemi novými exponáty se budou moct návštěvníci seznámit v muzeu v Lešanech během Tankového dne, který se letos koná v sobotu 29. srpna,“ zve ředitel VHÚ plukovník Aleš Knížek.
Celá akce se uskutečnila díky podpoře Generálního štábu AČR, Agentury logistiky a Velitelství pozemních sil a jemu podřízených útvarů.
Převoz techniky ze Švédska do České republiky zajišťují příslušníci Agentury logistiky (Centra zabezpečení zahraničních operací a mimořádných stavů Pardubice) a příslušníci 14. pluku logistické podpory Pardubice. Konvoje s vojenskou historickou technikou by měly do Lešan dorazit tento týden.