Výstava Atentát na Heydricha ve Valdštejnské zahradě byla otevřena, při vernisáži zaznělo i dobové rozhlasové oznámení o Heydrichově smrti.
Fotogalerie
Slunce se pomalu klonilo za vznešené barokní malostranské budovy, když byla po čtvrté hodině odpoledne 24. května ve Valdštejnské zahradě zahájena jedna z hlavních expozic, které Vojenský historický ústav Praha připravil k 70. výročí atentátu na Reinharda Heydricha. Nad výstavou, kterou uspořádal Senát Parlamentu České republiky společně s VHÚ Praha a Ústavem pro studium totalitních režimů, převzali záštitu 1. místopředseda Senátu PČR Přemysl Sobotka a ministr obrany ČR a senátor Alexandr Vondra. Oba jmenovaní také na vernisáži hovořili.
„Mnichovanství nevyjadřuje charakter českého národa“, zmínil ve své řeči Přemysl Sobotka, když hovořil odvaze všech, kteří atentát připravili a podíleli se na jeho provedení. Zamýšlel se také nad paralelou mezi tehdejší dobou a dneškem. Podle Sobotky si už těžko dovedeme představit tehdejší situaci, kdy lidem hrozila smrt nejen za jakoukoli pomoc při odbojové činnosti, ale také za poslech zakázaných rozhlasových stanic či za obyčejné vtipy na účet nacistů. O to víc v konfrontaci s dneškem, který jedince nestaví před zásadní charakterové zkoušky, vyniká odvaha našich předků bojujících proti nacismu.
„Atentát byla vojenská operace, která se zdařila. A to i díky podpoře civilního obyvatelstva, především členů sokolských organizací,“ připomněl ve svém projevu ministr obrany Alexandr Vondra. Atentát také přispěl k výraznějšímu růstu respektu zahraniční politické reprezentace Československa u světových mocností. Byl i důležitým prvkem, který vedl k tzv. oduznání Mnichovské dohody.
Oba řečníci pak výstavu zahájili stylově: zapnutím dobového rozhlasového přijímače, ze kterého se ozvalo hlášení z 27. května 1942, ve kterém bylo obyvatelstvu oznámeno, že na zastupujícího říšského protektora byl spáchán atentát. Zároveň se také vypisuje miliónová finanční odměna za informace, které povedou k dopadení pachatelů atentátu. Záznam tohoto prohlášení je dodnes v archivu Českého rozhlasu, odtud byl také pro vernisáž získán. Po dobu vernisáže se pak zahradou nesly i další zvukové záznamy z tehdejší doby; k pozoruhodným patřil například projev tehdejšího prezidenta Emila Háchy, který dobře ilustroval jeho naprostou podřízenost nacistům.
Návštěvníci po zahájení volně korzovali Valdštejnskou zahradou, kde jsou umístěny desítky panelů ukazující průběh operace ANTHROPOID, tak všechny události z válečných i krátce předválečných let. Výstava zobrazuje i život v tehdejším Protektorátu Čechy a Morava v politických, společenských, ekonomických i kulturních aspektech. Smyslem celé expozice je připomenutí skutečnosti, že atentát na Reinharda Heydricha představuje nejvýznamnější vystoupení českého, resp. československého odboje za druhé světové války. V širším kontextu jde o jeden z nejdůležitějších odbojových činů v celém nacisty obsazeném evropském prostoru.
Výstava potrvá v prostorách Valdštejnské zahrady – Senátu Parlamentu České republiky do 31. července 2012. Zahrada je otevřena denně od 10.00 do 18.00, vstup je zdarma. Vchod do zahrady je přes hlavní vstup do Valdštejnského paláce z Valdštejnského náměstí, případně z ulice Letenské, kde je vchod do střední části zahrady.