V pátek 1. dubna 2016 se v Leteckém muzeu Metoděje Vlacha na letišti v Mladé Boleslavi uskutečnilo Slavnostní ocenění nejlepších leteckých sportovců a leteckých osobností za rok 2015. Mezi oceněnými byl PhDr. Jiří Rajlich, pracovník VHÚ Praha a ředitel jeho historicko-dokumentačního odboru.
Tak jako každý rok akci uspořádaly Aeroklub ČR, Letecká amatérská asociace ČR, Český balónový svaz, Klub leteckých modelářů Svazu modelářů ČR, Plachtařský Old Timer Klub ČR a Klub leteckých novinářů Syndikátu novinářů ČR. Pořádající organizace pojímají tuto akci jako výraz uznání podílu sportovních letců a dalších leteckých pracovníků na dobrém jménu českého letectví a českého sportu doma i ve světě, jako příležitost k poděkování těm nejlepším i k jejich podpoře do nové letecké sezóny.
Vyhlašování proběhlo v celkem 17 kategoriích. Mezi oceněnými jsou úřadující Mistři světa a Evropy v leteckých sportech i zasloužilé osoby, které věnovaly život rozvoji národního i mezinárodního sportovního letectví. Náš kolega Jiří Rajlich byl mimořádně oceněn „za významnou výzkumnou a publikační činnost v oboru letecké historie“ na návrh Syndikátu novinářů ČR.
Jiří Rajlich je autorem nebo spoluautorem šesti desítek knižních publikací a mnoha stovek odborných studií převážně z vojenské a letecké historie. Ve svém oboru patří mezi špičkového a respektovaného autora nejen doma, ale také - a možná především - v zahraničí. Celá řada jeho prací byla vydána ve Velké Británii, Francii, Kanadě, Německu, Itálii, Španělsku i v Japonsku. Blíže o jeho publikační činnosti se dočtete v jeho autorském profilu na webových stránkách VHÚ ZDE.
Jako historikovi, který se soustavně věnuje především aviatické historii, připadla Jiřímu Rajlichovi také čest předat ocenění vítězi v nejstarší kategorii leteckého sportu – balónovém létání.
Letošní předávání cen bylo unikátní zvlášť proto, že v roce minulém se reprezentantům České republiky podařilo nashromáždit významné množství sportovních úspěchů a medailí z Mistroství Evropy a světa. V některých odvětvích letectví jsme se o to pokoušeli i desítky let. Což ale potvrzuje, že současná úroveň leteckých sportů v ČR patří k nejvyšším ve světě.
Slavnostní vyhlášení výsledků v mladoboleslavském leteckém muzeu proběhlo pod záštitou předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Jana Hamáčka, který osobně předal ocenění vítězům některých kategorií. Patronát nad akcí převzal Podvýbor pro vědu, výzkum, letectví a kosmonautiku Poslanecké sněmovny v čele s Františkem Laudátem. Přítomen byl rovněž hejtman Středočeského kraje Miloš Petera a také několik poslanců PČR a europoslanců.
Součástí vyhlášení byl doprovodný program ve formě letových ukázek na přilehlém letišti, vystoupení leteckých modelářů a prohlídky leteckého muzea.
Na závěr akce došlo ke slavnostnímu předání akrobatického letounu Zlín Z-50M (OK-TRQ) do sbírek nedávno otevřeného Leteckého muzea Metoděje Vlacha. Pro méně zasvěcené připomínáme, že v jeho expozici se nachází i několik exponátů zapůjčených ze sbírek našeho Vojenského historického ústavu Praha. Patří k nim létající replika historického turistického letounu Beneš-Mráz Be-50 Beta Minor (OK-EAA), jejíž zálet proběhl právě na mladoboleslavském letišti před rokem. Stejně tak byl sem ze sbírek VHÚ zapůjčen amatérský letoun Verner W-01 Brouček (OK-YXA), zalétaný v roce 1970.
RED