Třetí mezinárodní konference: 1916 – v pasti války, mír v nedohlednu

Třetí mezinárodní konference: 1916 – v pasti války, mír v nedohlednu

09. 05. 2016

Vojenský historický ústav Praha ve spolupráci s Poslaneckou sněmovnou Parlamentu České republiky v letošním roce uspořádá v rámci cyklu vědeckých konferencí LÉTA DO POLE OKOVANÁ 1914‒1918 další setkání věnované stoletému výročí první světové války. V pořadí již třetí mezinárodní vědecká konference ponese název "1916 – v pasti války, mír v nedohlednu" a uskuteční v termínu od 20. do 22. září 2016 v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky. Již nyní je možné zasílat příspěvky – podrobnosti viz níže.

 

Ani rok 1916, ještě ničivější než ten předchozí, nepřinesl na frontách zásadní rozhodnutí. Nadějná očekávání obou znepřátelených táborů se rozplynula v bubnové palbě úporných sebezničujících ofenzív. Válečné umění uvízlo v osidlech bezradnosti. Už ani řemeslu se nepodobalo vedení této války a stalo se skrz naskrz celostátním průmyslovým podnikem s bezohledným důrazem na efektivitu a maximální využití všech dostupných zdrojů.

Slovo mír zaznívalo stále naléhavěji tam, kde pohár lidského utrpení a strádání začal po téměř dvou a půl letech přetékat. Jak ale vyklouznout z dokonalé pasti války? Ti, kdož snad měli vážný zájem na mírovém rozuzlení, se ocitli jako rukojmí armád statisíců obětí. Mír kompromisů, mír bez vítězů a poražených, by byl znehodnotil jejich prolitou krev, a tak se raději ve jménu pracně definovaných válečných cílů prolévala krev dál a v míře ještě hojnější.

Podrobně se na dění roku 1916 zaměří třetí konference cyklu LÉTA DO POLE OKOVANÁ 1914‒1918 a znovu se prostřednictvím širokého spektra příspěvků a pohledem různých vědních disciplín pokusí načrtnout obraz dalšího válečného roku.

Při sestavování programu konference upřednostníme příspěvky věnované následujícím okruhům: diplomacie, koaliční spolupráce, mírové iniciativy, strategie, válečné cíle, vedení války, bojová taktika, vojenské operace, organizace a doplňování vojska, váleční zajatci, válečné ztráty, válečné zločiny, válečné zdravotnictví, vnitřní politika, život v zázemí, občanské spolky a organizace, veřejné mínění, odbojová hnutí, státní správa, samospráva, hospodářství, sociální péče, propaganda, umění, věda a technika.

Jednání také poskytne příležitost k představení výzkumných i dokumentačních projektů s tématikou první světové války (např. digitalizace pramenů a literatury, tvorba databázových a jiných aplikací).

Prosíme o zaslání anotací příspěvků spolu s krátkým životopisem autora nejpozději do 24. června 2016 na adresu: konference@vhu.cz. Vojenský historický ústav Praha si vyhrazuje právo sestavit program konference na základě množství a struktury došlých příspěvků. Přednesené příspěvky budou vydány v samostatné publikaci. Jazyky konference: čeština, angličtina, němčina.

RED

 

Aktuálně



Přelomová jednání k rozvoji zbrojní výroby v Československu

Přelomová jednání k rozvoji zbrojní výroby v Československu

05. 04. 2025
V lednu 1989 se Předsednictvo vlády ČSSR usneslo komplexně řešit problematiku zbrojní výroby,…
Z restaurátorských dílen: Rakouský palaš

Z restaurátorských dílen: Rakouský palaš

04. 04. 2025
Tentokrát se v článku věnovaném práci našich kolegů restaurátorů budeme věnovat zbrani,…
Další komentovaná filmová přednáška se zaměřila na československé vojáky na východní frontě

Další komentovaná filmová přednáška se zaměřila na československé vojáky na východní frontě

03. 04. 2025
27. března proběhla v kinosále Armádního muzea Žižkov další projekce z cyklu „Komentované filmy…
Jak Čechoslováci zachránili Podlapaču

Jak Čechoslováci zachránili Podlapaču

02. 04. 2025
Obyvatele chorvatské vesnice Podlapača během války v bývalé Jugoslávii chránili čeští a slovenští…
Poklady z depozitáře: Tabulky čistoty rasy posílaly lidi na smrt

Poklady z depozitáře: Tabulky čistoty rasy posílaly lidi na smrt

31. 03. 2025
Už šestý díl seriálu Poklady z depozitáře, který vychází pravidelně jednou za čtrnáct dní na…