Vojenský historický ústav Praha ve spolupráci s Poslaneckou sněmovnou Parlamentu České republiky v letošním roce uspořádá v rámci cyklu vědeckých konferencí LÉTA DO POLE OKOVANÁ 1914‒1918 další setkání věnované stoletému výročí první světové války. V pořadí již třetí mezinárodní vědecká konference ponese název "1916 – v pasti války, mír v nedohlednu" a uskuteční v termínu od 20. do 22. září 2016 v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky. Již nyní je možné zasílat příspěvky – podrobnosti viz níže.
Ani rok 1916, ještě ničivější než ten předchozí, nepřinesl na frontách zásadní rozhodnutí. Nadějná očekávání obou znepřátelených táborů se rozplynula v bubnové palbě úporných sebezničujících ofenzív. Válečné umění uvízlo v osidlech bezradnosti. Už ani řemeslu se nepodobalo vedení této války a stalo se skrz naskrz celostátním průmyslovým podnikem s bezohledným důrazem na efektivitu a maximální využití všech dostupných zdrojů.
Slovo mír zaznívalo stále naléhavěji tam, kde pohár lidského utrpení a strádání začal po téměř dvou a půl letech přetékat. Jak ale vyklouznout z dokonalé pasti války? Ti, kdož snad měli vážný zájem na mírovém rozuzlení, se ocitli jako rukojmí armád statisíců obětí. Mír kompromisů, mír bez vítězů a poražených, by byl znehodnotil jejich prolitou krev, a tak se raději ve jménu pracně definovaných válečných cílů prolévala krev dál a v míře ještě hojnější.
Podrobně se na dění roku 1916 zaměří třetí konference cyklu LÉTA DO POLE OKOVANÁ 1914‒1918 a znovu se prostřednictvím širokého spektra příspěvků a pohledem různých vědních disciplín pokusí načrtnout obraz dalšího válečného roku.
Při sestavování programu konference upřednostníme příspěvky věnované následujícím okruhům: diplomacie, koaliční spolupráce, mírové iniciativy, strategie, válečné cíle, vedení války, bojová taktika, vojenské operace, organizace a doplňování vojska, váleční zajatci, válečné ztráty, válečné zločiny, válečné zdravotnictví, vnitřní politika, život v zázemí, občanské spolky a organizace, veřejné mínění, odbojová hnutí, státní správa, samospráva, hospodářství, sociální péče, propaganda, umění, věda a technika.
Jednání také poskytne příležitost k představení výzkumných i dokumentačních projektů s tématikou první světové války (např. digitalizace pramenů a literatury, tvorba databázových a jiných aplikací).
Prosíme o zaslání anotací příspěvků spolu s krátkým životopisem autora nejpozději do 24. června 2016 na adresu: konference@vhu.cz. Vojenský historický ústav Praha si vyhrazuje právo sestavit program konference na základě množství a struktury došlých příspěvků. Přednesené příspěvky budou vydány v samostatné publikaci. Jazyky konference: čeština, angličtina, němčina.
RED