Jednou z významných aktivit Vojenského historického ústavu Praha je také činnost Komise vojenských tradic a symboliky. Komise působí jako poradní orgán ředitele VHÚ v oblasti vojenské symboliky a v průběhu uplynulého roku 2016 plnila úkoly tvůrčí a konzultační povahy ve všech hlavních oblastech své činnosti - ve faleristice, vexilologii a znakotvorbě.
Ačkoliv nemine rok, během něhož by nebyl řešen alespoň jeden úkol z každého aspektu vojenské symboliky, přece jen bývá pravidlem, že některé aspekty práce Komise počtem zpracovávaných úkolů převažují nad ostatními. V průběhu roku 2016 takto převažovaly úkoly z oblasti faleristiky a znakotvorby ve vztahu k nasazení jednotlivých kontingentů AČR v zahraničních operacích a v souvislosti s žádostmi konkrétních útvarů a vojenských zařízení.
Z oblasti faleristiky Komise v roce 2016 zpracovávala téměř dvacítku různých úkolů. V sedmi případech se jednalo o pamětní odznaky na stuze pro příslušníky AČR, nasazené v rámci jednotlivých úkolových uskupení v zahraničních misích. Jmenovitě se to týkalo mise EU-TM v Mali a úkolového uskupení v Afghánistánu při misi Resolute Support, konkrétně pak leteckého poradního týmu (AAT). Následovaly pamětní odznaky jednotlivých organizačních celků a potažmo též pamětní odznaky se vztahem k významným historickým událostem.
Komise vojenských tradic a symboliky také zpracovala návrh rozlišovacích odznaků pro předsunuté letecké návodčí (FAC) a pro příslušníky protiletecké ochrany (PLO), které doplnily soubor leteckých odznaků, zpracovaných a schválených v roce 2013. V rámci spolupráce s Československou obcí legionářskou došlo ke schválení nošení odznaku ČsOL na vojenském stejnokroji AČR a k vytvoření návrhu vzorové vlajky pro jednotlivé jednoty ČsOL.
V otázkách znakotvorby se Komise věnovala přípravě bojových variant rukávových znaků pro některé útvary a roty aktivních záloh. Došlo také k inovování znaku Inspekce ministra obrany a nově k vyhotovení znaku Sekce dozoru a kontroly Ministerstva obrany. V průběhu roku 2016 došlo rovněž na vytvoření tří unikátních účelových rukávových znaků. První byl vytvořen v souvislosti s úkolovým uskupením Air Policing Island 2016, druhý pro potřeby mezinárodního cvičení jednotek pozemní protivzdušné obrany Tobruq Arrows 2016, realizovaného v prostoru Vojenského újezdu Hradiště na Karlovarsku a třetí ve vztahu k českému poradnímu leteckému týmu v Iráku, jenž zahájil činnost 1. srpna 2016.
Komise v oblasti vojenské symboliky celkově řešila v průběhu roku několik desítek žádostí spolu s řadou dalších úkolů a konzultací rozličného charakteru. Zdárné fungování Komise vojenských tradic a symboliky v průběhu tohoto roku nedokázala narušit ani těžká nemoc předsedy komise majora Mgr. Josefa Turka, který navzdory zdravotním problémům i nadále odhodlaně a svědomitě vykonával svoji funkci. Major Turek bohužel počátkem září svůj boj se zákeřnou nemocí prohrál, avšak výsledky, jichž Komise v oblasti vojenských tradic a symboliky pod jeho mnohaletým vedením dosáhla, nelze označit jinak než jako vítězství. Se vzpomínkou na osobnost majora Turka si Komise klade za cíl i nadále pokračovat v odkazu, který zde svojí prací vytyčil.
Jan Biederman