Nejrůznější sportovní klání vojáků protektorátního vládního vojska byla nedílnou součástí výcviku i veřejných ukázek. Jednotným sportovním úborem vojáků vládního vojska bylo z počátku pouze bílé bavlněné tílko.
Fotogalerie
Generální inspektorát zavedl 27. ledna 1941 do výstroje součásti sportovního ústroje – tílko, trenýrky a tělocvičné střevíce. Zároveň s popisem uvedených součástí byl zveřejněn i nákres a popis nového „vojenského sportovního odznaku“. Typově byl odznak shodný se sportovním označením jednotlivých složek německé branné moci.
Součástky sportovního ústroje se směly používat pouze při příležitostech, pro které byly předpisem o ústroji nařízeny. Generální inspektor zároveň nabádal k co možná nejšetrnějšímu používání zavedených součástek. Důvodem bylo obtížné obstarávání bavlny ve válečné době.
Trikotové tílko se vyrábělo z bílé bavlny. Pod vojenským sportovním odznakem mohl být umístěn tzv. soupeřský pás. Ten sloužil k rozlišení soupeřících mužstev, při štafetách atd. a byl k dispozici ve čtyřech variantách: červené, žluté, modré a zelené. Šířka pásu byla 5 cm.
Vojenský sportovní odznak měl být našit na dosavadní tílka svépomocně u útvarů dle návodu od Výstrojního skladu I. Odznak se našíval obstřižený do tvaru otočené lunety. Nově dodávaná tílka byla odznakem opatřena již ve VS1.
Zdeněk Špitálník