Permanentní nebezpečí, kterému mohou čelit naši vojáci v zahraničních misí, jsou rakety vystřelené teroristy na vojenské základny. Většinou se jedná o samostatné rakety z výzbroje bývalého Sovětského svazu či jejich licence, které jsou odpalované z nejrůznějších improvizovaných vypouštěcích zařízení.
Fotogalerie
Ve sbírce Vojenského historického ústavu Praha najdeme střepinu rakety ráže 107 mm, která při útoku 30. září 2012 na základnu FOB (Forward Operating Base) Shank v provincii Logar trefila psinec českého kontingentu. V něm byl těžce zraněn čtyřletý německý ovčák Athos. Pes patřil do 10. jednotky Provinčního rekonstrukčního týmu AČR v Lógaru. Athos utrpěl mnohačetná poranění a neprodlená lékařská pomoc mu zachránila život. Následně byl urychleně transportován na základnu Bagram, kde podstoupil operaci, po níž následoval převoz přes základnu v německém Ramsteinu do České republiky.
V roce 2014 příslušníci 1. strážní roty BAF Afghánistán získali další fragment rakety ráže 107 mm. Tuto raketu se naštěstí teroristům nepodařilo odpálit na alianční vojáky, ale byla objevena ještě před odpalem. Díky ostražitosti hlídkujících vojáků se podařilo vypátrat místo, odkud mířila raketa sovětské výroby ráže 107 mm na alianční základnu Bagram (oficiální název je Bagram Air Base, v americké armádě též Bagram Airfield). Byla napojená na mobilní telefon, takže se dala odpálit na dálku. Tým amerických pyrotechniků zneškodnil raketu řízeným výbuchem.
Předměty představené v tomto článku pochází z vojenských misí působících v Afghánistánu a Iráku.
Ivan Fuksa