Muž - solitér z operace BAUXITE

Muž - solitér z operace BAUXITE

24. 03. 2020

Na jaře roku 1945 byl odboj v českých zemích ve spojení s Velkou Británií pouze pomocí čtyř radiostanic, které však měly značné technické problémy - dvě z nich byly dokonce vyrobeny na radioamatérské bázi. O to více se očekávalo od dalších plánovaných výsadků, které měly českému odboji ze skladů britské zpravodajské a sabotážní organizace Special Operations Executice (SOE) v jižní Itálii zajistit tolik vytoužené zbraně. Z dlouhé řady důvodů - rychlý postup Rudé armády, která odmítla přelety spojeneckých letounů přes Maďarsko, dlouhodobě špatné počasí nad Alpami, zásahy gestapa v protektorátu - se nakonec již realizovala pouze jediná operace.

 

Šlo o výsadek BAUXITE s jedním mužem. Byl jím čtyřiatřicetiletý kapitán dělostřelectva Pavel Hromek, který byl vysazen s nožním zásobníkem (leg-bag) a sedmi kontejnery se spojovacím materiálem a zbraněmi v noci z 22. na 23. března 1945 na ploše RYBNÍK (trig. bod 662 Na Nivách, 8 km sv. Velké Meziříčí).

Česká historiografie a publicistika si u našich válečných parašutistů z Velké Británie všímá vždy dvou základních typů – úctyhodných hrdinů jako Jan Kubiš či Adolf Opálka, nebo těch, kteří jako Karel Čurda zradili. V této celkem logické dvojkolejnosti však bohužel tak trochu zaniká nečernobílý životní příběh Pavla Hromka, který, pro svou komplikovanou prchlivou povahu na straně jedné i vysoké vojenské profesionální nároky na podřízené na straně druhé nepatřil u svých kolegů mezi příliš oblíbené, i když na druhé straně byl velice kvalitním vojákem a upřímným vlastencem.

 

Paličák s podivínskou povahou

Byl chlapem ze železa, který při výcviku ve skotských horách v únoru 1944 k obdivu svých instruktorů spal v závějích a sám prošel desítky mil v těžkém horském terénu. Složitě se však pro něj hledal úkol v rámci kolektivu. Šlo o konfliktního solitéra s podivínskou povahou, který například občas mluvil ze spaní a odpovídal při tom na kladené otázky. Tato událost zpochybnila například na čas jeho nasazení v okupované vlasti a byl proto vyřazen z operace ALUMINIUM (pozdější CLAY), které měl původně velet.

Jeho život je příběhem osamělého "vlka", který se nedokázal včlenit do své "smečky". Přesto byl Pavel Hromek ochoten obětovat i svůj život za zájmy národa, které přes svou svéráznou povahu kladl vždy nad své osobní zájmy.

Narodil se 12. srpna 1911 v Prušánkách na Hodonínsku v rolnické rodině. Sám o sobě po letech napsal, že byl „zatvrzelý paličák“. Při studiu na břeclavském gymnáziu se musel denně vláčet do školy řadu kilometrů pěšky s pouze s kusem chleba s povidly či špekem k obědu a také dřít na hospodářství svých rodičů. Ti ho drželi zkrátka a jeho jednou z mála radostí bylo cvičení v Sokole. Během vojny se proto rozhodl podat přihlášku na vojenskou akademii, kterou úspěšně ukončil v srpnu 1936 jako poručík dělostřelectva.

Po mnichovském diktátu a následné nacistické okupaci se 22. února 1940 vydal se do zahraničního odboje. Po pětitýdenním pobytu v známém maďarském kriminále Tolonczház se nakonec přes Balkán a Střední východ dostal do Francie a po její porážce do Velké Británie, kde se hlásil mezi letce a parašutisty. To druhé se mu splnilo až v červnu 1942.

Na zámečku Bellasis nejprve s vynikajícím hodnocením absolvoval pod patronací SOE tvrdý "assault course", po kterém o něm Britové napsali: „Typ tvrdého bojovníka. Entusiastický důstojník, vyhledávající obtížnou práci...“

Poté na letišti Ringway u Manchesteru bez problémů absolvoval šest seskoků padákem, aby byl zařazen v Chicheley Hall na čs. výcvikovou stanici Zvláštní skupiny D pro výsadkové operace v okupované vlasti. Tehdy prošel řadou dalších náročnými kurzů (střeleckým, konspiračním, šifrovacím, průmyslovou špionáží...). Jako radiotelegrafista dosahoval celkem slušného standardu – na příjmu za minutu 90 písmen a 70 číslic a při vysílání 80 písmen a 50 číslic. V zimním horském výcviku ve Skotsku v únoru 1944 o něm britský velitel napsal: „Tělesná příprava: Je nesmírně výkonný a silný. Jeho "silent killing" je značně dobré - nad standard.  Vykazuje velkou míru útočnosti.

Je schopen pracovat v extrémně náročných podmínkách a vždy chce všechny úkoly splnit absolutně dokonale. Je velmi fyzicky silný a "hill treky" absolvoval proto poměrně snadno. Jako individualita je nesmírně upřímný s okouzlující povahou a já lituji jeho odchodu…“

 

Šest pokusů o vysazení

V květnu 1944 byl Hromek konečně vyslán lodí do Itálie na základnu SOE jako velitel paraskupiny PLATINUM. Jeho nároky na sebe i druhé zneužil však jeden z parašutistů, který dostal strach z vysazení a začal rozvracet skupinu a osočovat kpt. Hromka z neschopnosti.

Hromek byl z této operace odvolán a po dvou pokusech jej zařadit do ryze britských operací v severní Itálii byl v listopadu povolán do Londýna, aby mu zde byl svěřen nový operační program pod krycím označením BAUXITE.

Na konci prosince se Hromek vrátil zpět do Itálie, aby byl vysazen na Slovensku k jednotkám 2. čs. paradesantní brigády v Nízkých Tatrách, ale nakonec byl jeho úkol změněn s tím, že bude vyslán na Českomoravskou vysočinu k dispozici vedení Rady tří.

Proto již 8. února 1945 obdržel kontaktní adresu na bývalého olympijského reprezentanta v lyžování Cyrila Musila ze Studnice u Nového Města na Moravě. To netušil, že jej v příštích týdnech čeká hned šest pokusů o vysazení! Poprvé odlétl 16. února 1945 se svým operačním materiálem a zásilkou zbraní v 12 kontejnerech z letiště Campo Cassale u Brindisi, ale polský Liberator legendárního pilota z krvavých dnů Varšavského povstání F/Lt E. Ladra plných 49 minut marně kroužil v plánovaném prostoru vysazení, aniž by spatřil světelné signály příjmové skupiny. Další let se uskutečnil příští noc, kdy s Hromkem odstartoval jiný polský letoun. Ale i tento let byl neúspěšný. Zdařil se až šestý pokus v březnu, ale to zdaleka nebyl konec problémů. Již po seskoku se Hromek rozčílil, že neopatrností odbojářů se ztratily všechny 6 V baterie k jeho radiomajáku Eureca!

Další komplikace vytvářel vojenský velitel vojensko-partyzánské organizace Rada tří (R 3) kpt.gšt. Karel Veselý-Štainer, který neustále měnil Hromkovi úkoly a způsobil svými rozhodnutími, že parašutista nemohl pracovat naplno. Hromek chtěl proto po válce, aby bylo zahájeno služební řízení s Karlem Veselým-Štainerem pro jeho chaotické zásahy do jeho operace. To však již nebylo respektováno, protože nyní již plukovník Veselý-Štainer vstoupil do KSČ a stal se v Praze zemským velitelem Sboru národní bepečnosti…

V té době začal nyní již major Pavel Hromek studovat Vysokou školu válečnou a jeho tvář také navždy zvěčnil i filmový pás v epizodní roli radiotelegrafisty ve filmu "Muži bez křídel". Jeho slibně se rozvíjející se vojenskou kariéru ukončil však únor 1948. Když byl vyhozen z III. ročníku VŠV, odešel 10. dubna 1948 s bratrem Františkem do exilu.

 

V exilu

O jeho životě za hranicemi se ví poměrně málo. Údajně měl určitou dobu sloužit ve francouzské cizinecké legii, pracovat v Anglii jako asfaltér atd. Zpráva Státní bezpečnosti z 13. ledna 1952 však hovoří o tom, že se měl zapojit jako kurýr a zpravodajec do protikomunistického odboje: „Po únoru 1948 byl již 2 x viděn v Praze. Po prvé asi v r. 1949 byl v civilu, po druhé to bylo dne 7. 11. 1951, byl viděn, jak vychází ze stanice SNB v Sobotecké ulici v uniformě příslušníka SNB.“

Tuto realitu i Hromkovu chladnokrevnou odvahu potvrdily i výslechy jeho poslední partnerky Zdeňky (se kterou měl syna Pavla), která přiznala, že ji několikrát po ilegálních přechodech hranic v Praze navštívil.

V roce 1956 již Státní bezpečnost zjistila, že Pavel Hromek již žije v USA. Zde také zemřel daleko od vlasti 10. září 1977 ve věku 66 let v Cocsaike ve státě New York v USA. Tvrdý chlap s rozporuplnou povahou poněkud nespravedlivě unikal řadu let zájmu české historiografie. Řada dokumentů však potvrzuje jeho nadprůměrné vojenské schopnosti i značně vysokou inteligenci. I proto si zaslouží naši pozornost jako jeden z nečítankových hrdinů našeho 2. národního odboje.

Jindřich Marek

Aktuálně



Dnes je 150 let od narození Františky Plamínkové, stala se obětí heydrichiády

Dnes je 150 let od narození Františky Plamínkové, stala se obětí heydrichiády

05. 02. 2025
V roce 1942 senátorku Františku Plamínkovou zavraždili nacisté při heydrichiádě. Odmítla odsoudit…
Připomínáme si 80 let od Jaltské konference

Připomínáme si 80 let od Jaltské konference

05. 02. 2025
Každou významnou mezinárodní událost provázejí různé konspirační teorie. Výjimkou není ani konference…
Přednáška Za císaře i republiku přeložena o týden

Přednáška Za císaře i republiku přeložena o týden

03. 02. 2025
Z technických důvodu je přednáška přeložena z 11. na 18. února 2025.…
Největší námořní katastrofa v dějinách. Po zásahu sovětských torpéd zahynulo přes 9000 lidí

Největší námořní katastrofa v dějinách. Po zásahu sovětských torpéd zahynulo přes 9000 lidí

03. 02. 2025
Letos uplyne 80 let od osvobození Československa a konce druhé světové války.…
Seriál Poklady z depozitáře představuje hrůznou tabulku z koncentračních táborů

Seriál Poklady z depozitáře představuje hrůznou tabulku z koncentračních táborů

30. 01. 2025
Další díl seriálu Poklady z depozitáře, který vychází na webu iDNES.cz, a k němuž…