Čeští a slovenští příslušníci prvního národního odboje, kteří sloužili v československých legiích a jiných dobrovoleckých útvarech na straně Dohody v průběhu první světové války a následně během bojů o zajištění hranic nově vzniklé Československé republiky, byli za zásluhy odměňováni několika nově zřízenými československými vyznamenáními. Avšak žádné z nich nepřipomínalo přímo službu u konkrétního útvaru.
Až po druhé světové válce vznikaly pamětní dekorace, které připomínaly spolu s odvahou a odhodláním československých dobrovolníků zároveň i jejich službu u konkrétních útvarů.
Uvedené dekorace se udělovaly bývalým příslušníkům těchto útvarů či jejich pozůstalým, dále pak prezidentu republiky, případně některým osobám se zvláštním vztahem k T. G. Masarykovi nebo k danému útvaru. Také některým gážistům v činné službě, sloužícím aktuálně u příslušných nástupnických útvarů Československé armády, a to i v případě, že tito gážisté nebyli příslušníky oněch původních útvarů z období první světové války.
Protože se ve většině případů jednalo o organizační celky na úrovni pluku, vžil se pro tyto dekorace zobecnělý název „plukovní medaile“. Jednotlivé dekorace byly zřizovány a udělovány v letech 1946–1948 tak, aby rok zřízení a udělování korespondoval s 30. výročím založení daného útvaru.
JB