Poslední vánoce Tří králů

Poslední vánoce Tří králů

20. 12. 2020

Předvánoční čas roku 1940 mohl těšit v Praze snad jen přívržence a obdivovatele Adolfa Hitlera a jeho zrůdného nacistického režimu. Ten již okupoval Polsko, Norsko, Dánsko, Holandsko, Belgii, Lucembursko, české země a polovinu Francie, jejíž druhá zatím neobsazená část se zásluhou Petainovy vlády ve Vichy stala de facto jeho poslušným vazalem. Stejně jako Slovensko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko.

K nim tehdy Hitlerovi diplomaté tlačili do chomoutu Jugoslávii, zatím co tzv. neutrální státy Švédsko, Švýcarsko, Španělsko a Portugalsko dělaly vše pro to, aby si uřvaného psychopata ve funkci kancléře Velkoněmecké říše nerozzlobily. Také Stalinův Sovětský svaz byl stále ještě „přítelem a spojencem“ Německa - a malé demokratické Finsko bylo paradoxně nuceno se s Berlínem přátelit právě kvůli útočné Moskvě, která mu ukázala před časem svou pravou tvář při zákeřné agresi, kterou dnes nazýváme zjednodušeně „Zimní válka“.

Posledními ostrůvky svobody a opravdové nezávislosti v Evropě tak zůstávaly pouze dva státy – bombardovaná Velká Británie a Řecko, které zatím úspěšně čelilo agresi Hitlerova spojence fašistické Itálie, která jej napadla z území okupované Albánie.

Pro české odbojáře to nebyly časy optimismu. Ten si dokázali uchovat jen ryzí muži a vojáci každým coulem, jako například legendární trojice důstojníků dělostřelectva, které nám historie uchovává pod značkou „Tři králové“. Podplukovníci Josef Mašín a Josef Balabán spolu se štábním kapitánem Václavem Morávkem si navíc, byť na útěku před gestapem a bez svých rodin, od nacistů nedali vzít ani vánoční svátky.

V úterý 24. prosince 1940 se spolu sešli v ilegálním bytě v Chrudimské ulici na Vinohradech, u vánočního stromku s fotografiemi Mašínových dětí a malého papírového srdíčka, které podplukovníkovi darovala kdysi jeho dcerka.

Skromná hostina v době protektorátní bídy, přípitek, pravděpodobně i nezbytná Morávkova bible rámovaly tyto chvíle, ke kterým bezesporu patřilo hlavní přání – porážka nacismu a osvobození jejich vlasti. K tomu za těžkých obětí po dlouhém čase dojde – bohužel však bez „Tří králů“.

Příštích vánoc se nedožije Josef Balabán, který skončí na popravišti v ruzyňských kasárnách již 3. října 1941. Těžce zraněný a zmučený Josef Mašín bude vánoční svátky 1941 prožívat v pankrácké věznici. Osamocený Václav Morávek bude štvancem, který neví dne ani hodiny, kdy bude dopaden. Jeho konec přijde v přestřelce s gestapáckou přesilou v Dejvicích 21. března 1942. Josefa Mašína nacisté zastřelí spolu se sedmi desítkami jeho spolupracovníků 30. června 1942 na popravišti v Kobylisích.

Všichni tito lidé budou po válce své zemi zoufale chybět, až začne hnědou demagogii stejně drze a brutálně nahrazovat demagogie rudá…

Jindřich Marek

Aktuálně



Dnes je 150 let od narození Františky Plamínkové, stala se obětí heydrichiády

Dnes je 150 let od narození Františky Plamínkové, stala se obětí heydrichiády

05. 02. 2025
V roce 1942 senátorku Františku Plamínkovou zavraždili nacisté při heydrichiádě. Odmítla odsoudit…
Připomínáme si 80 let od Jaltské konference

Připomínáme si 80 let od Jaltské konference

05. 02. 2025
Každou významnou mezinárodní událost provázejí různé konspirační teorie. Výjimkou není ani konference…
Přednáška Za císaře i republiku přeložena o týden

Přednáška Za císaře i republiku přeložena o týden

03. 02. 2025
Z technických důvodu je přednáška přeložena z 11. na 18. února 2025.…
Největší námořní katastrofa v dějinách. Po zásahu sovětských torpéd zahynulo přes 9000 lidí

Největší námořní katastrofa v dějinách. Po zásahu sovětských torpéd zahynulo přes 9000 lidí

03. 02. 2025
Letos uplyne 80 let od osvobození Československa a konce druhé světové války.…
Seriál Poklady z depozitáře představuje hrůznou tabulku z koncentračních táborů

Seriál Poklady z depozitáře představuje hrůznou tabulku z koncentračních táborů

30. 01. 2025
Další díl seriálu Poklady z depozitáře, který vychází na webu iDNES.cz, a k němuž…